Czy mogę rodzić naturalnie z torbielą czekoladową?

Dzień dobry, mam torbiel czekoladową na jajniku rozmiar 3cm. Torbiel systematycznie rośnie. Zdiagnozowana 4msc temu. Jestem w ciąży. Czy mogę rodzić naturalnie? Boję się, że torbiel pęknie podczas porodu. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

torbiel jajnika może być przeciwwskazaniem do porodu siłami natury, jednak ostateczna decyzja należy do lekarza prowadzącego ciążę. Jest to bowiem zależne od rozmiaru oraz charakteru zmiany.

Może zdarzyć się, że lekarz zasugeruje Pani poród za pomocą cesarskiego cięcia, na co trzeba być przygotowanym. Powinna Pani być pod stałą obserwacją lekarską, aby ginekolog mógł monitorować wzrost zmiany i podjąć decyzję dotyczącą porodu.

Charakterystykę torbieli jajnika (w tym torbieli czekoladowej) znajdzie Pani w jednym z naszych artykułów dostępnym pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-torbieli-jajnika-torbiel-czynnosciowa-czekoladowa-nowotworowa.

Podobne pytanie pojawiło się już w naszym serwisie. Znajdzie je Pani po kliknięciu w poniższy link: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/torbiel-jajnika-w-33-tygodniu-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.