Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 9 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy torbiel szyszynki może pęknąć w czasie porodu?

Dzień dobry, jestem obecnie w 31 tygodniu ciąży, mam 22 lata. Niestety ale mam torbiel szyszynki, myśle ze dosyć duża bo ok. 2 cm. Myślałam ze z tego względu będę musiała mieć cesarkę, jednak moja neurolog powiedziała ze absolutnie nie ma ku temu wskazań, ponieważ torbiele szyszynki nie pękają i wystawiła zaświadczenie ze mogę rodzic naturalnie... bardzo się boje ze ta torbiel pęknie podczas porodu... bardzo się boje. Zaufać lekarzowi czy iść może po zaświadczenie do cesarki do kogos innego ?
KOBIETA, 22 LAT 2 miesiące temu

Udar - kiedy wezwać karetkę?

P { margin-bottom: 0.21cm; } Jednostronna bezwładność, drętwienie kończyn, niewyraźne mówienie i problemy ze zrozumieniem mowy, ostry ból głowy ? to objawy udaru mózgu. Istnieje kilka objawów poprzedzających udar, będącymi sygnałami ostrzegawczymi.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

faktycznie poród naturalny zazwyczaj nie jest przeciwwskazany przy torbieli szyszynki – te należą do stosunkowo częstych zmian, wykrywanych niejako przypadkiem podczas badań. Jeżeli nie dają żadnych dolegliwości, a rutynowe okresowe badania obrazowe nie wskazują, by torbiel rosła, to jest mało prawdopodobne, by była zagrożeniem dla zdrowia czy życia.

Więcej informacji na temat torbieli szyszynki pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/torbiel-szyszynki.

Jednak z uwagi na rozmiar torbieli szyszynki poród naturalny może być dyskusyjny w Pani przypadku – niestety bez zapoznania się z badaniami obrazowymi nie sposób precyzyjnie odpowiedzieć na Pani pytanie.

Jeżeli Pani wątpliwości budzą kompetencje neurologa, może Pani skonsultować się z kimś innym – najlepiej z neurochirurgiem, warto również porozmawiać z ginekologiem prowadzącym ciążę – to do niego należy ocena ewentualnego ryzyka w przypadku porodu naturalnego, on także, w porozumieniu ze specjalistą, decyduje o ewentualnej konieczności wykonania cesarskiego cięcia.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/wskazania-do-cesarskiego-ciecia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy