Czy drugi poród również zakończy się cesarskim cięciem?

Witam, obecnie jestem w drugiej ciąży 24 tydzień. Pierwszy poród zakończył się cesarskim cięciem. Czy drugi poród również będzie przez cesarskie cięcie. Odstęp między porodem a kolejną ciążą to 7msc Odstęp między porodami będzie wynosił 16 miesięcy.
KOBIETA, 29 LAT 4 miesiące temu

Czego unikać w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Właśnie wtedy powinna ona szczególnie dbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Obejrzyj film i dowiedz się, czego powinna unikać kobieta w stanie błogosławionym.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

pierwsze cesarskie cięcie nie przesądza, że druga ciąża zakończy się w ten sam sposób. Jest to bowiem kwestia indywidualna zależna od stanu zdrowia matki i maleństwa oraz tego, z jakiego powodu nastąpiło pierwsze cesarskie cięcie. Jeśli przeciwwskazania są te same co w przypadku pierwszej ciąży, lekarz nie zezwoli na poród naturalny.

W Pani przypadku znaczenie może mieć również czas pomiędzy porodami. Zakłada się, że odstęp między cesarskim cięciem a porodem naturalnym powinien wynosić co najmniej 1,5 roku. Konieczna jest więc konsultacja z lekarzem prowadzącym ciążę, który zdecyduje o sposobie zakończenia ciąży.

Poród siłami natury po cesarce obarczony jest bowiem ryzykiem, dlatego w razie wystąpienia jakichkolwiek komplikacji personel musi być przygotowany na wykonanie operacji. Ponadto lekarz ocenia bliznę na macicy oraz ryzyko jej pęknięcia, a także jak w przypadku każdej ciąży wagę oraz ułożenie dziecka, które jest kluczowe.

Pytania poruszające tę tematykę znajdzie Pani pod następującymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/porod-naturalny-po-cesarskim-cieciu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-mozna-zajsc-w-kolejna-ciaze-po-cieciu-cesarskim, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zgoda-na-porod-naturalny-po-cesarskim-cieciu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wybor-metody-drugiego-porodu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty