Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 9 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy takie schorzenie kręgosłupa jest wskazaniem do cesarskiego cięcia?

Dzień dobry. Jestem w 28 tygodniu ciąży. Moim rodzicom niedawno przypomniało się, że kiedy byłam dzieckiem, ortopeda powiedział, że w przyszłości poród naturalny nie będzie wchodził w grę ze względu na duże obciążenie kręgosłupa. Jestem umówiona do ortopedy w połowie września. Nie mam żadnej dokumentacji medycznej, jedynie zaświadczenie o kręgu połowicznym th11. Czy to jest wskazanie do cesarskiego cięcia? Proszę o poradę. Pozdrawiam.
KOBIETA, 27 LAT 8 miesięcy temu

Bóle porodowe

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

niestety musi Pani skonsultować się z ortopedą – jeżeli dotychczas nie leczyła się Pani i nie wykonywała badań obrazowych, to trudno wyrokować o stanie kręgosłupa. Ortopeda z pewnością będzie musiał wykonać badanie fizykalne i jeżeli uzna, że jest to konieczne – MRI kręgosłupa.

Choroby i wady kręgosłupa nie są bezwzględnym przeciwwskazaniem do porodu siłami natury – o ewentualnym cesarskim cięciu zadecyduje ginekolog prowadzący ciążę na podstawie zaświadczenia od ortopedy.

Niewykluczone, że brak dolegliwości ze strony kręgosłupa – zarówno przed ciążą, jak i obecnie – oznacza, że poród siłami natury będzie możliwy.

Więcej o cesarskim cięciu i wskazaniach do zabiegu w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/wskazania-do-cesarskiego-ciecia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy