Czy w takim przypadku wskazane jest cesarskie cięcie?

Dzień dobry. Jestem osobą z niepełnosprawnoscia w stopniu umiarkowanym, jest to Mózgowe Porażenie Dziecięce. Oprócz tego występuje u mnie centralna protruzja tarczy miedzykregowej na około 3-4 mm na poziomie L5/S1. Dodatkowo mam wadę wzroku- astygmatyzm, wada na poziomie około - 3. Czy w takim przypadku wskazane jest cesarskie cięcie? Obawiam się, że poród naturalny mógłby pogorszyć mój stan zdrowia. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam, wskazania do cięcia cesarskiego mogą mieć charakter położniczy oraz pozapołożniczy, a w tym m.in. kardiologiczny, neurologiczny, psychiatryczny itd. Jeśli istnieją jakiekolwiek przesłanki do wykonania zabiegu, to decyduje o tym ginekolog po zapoznaniu się z dokumentacją i historią choroby ciężarnej lub opinią lekarza specjalisty, który wnosi o rozwiązanie ciąży przez cesarskie cięcie. Jeśli chodzi o wady wzroku, to astygmatyzm nie stanowi przeszkody w rozwiązaniu ciąży siłami natury – nie powoduje pogłębienia wady. W przypadku problemów z kręgosłupem, to lekarz ortopeda powinien ocenić ewentualne ryzyko wystąpienia powikłań u Pani, biorąc pod uwagę fakt, czy wada kręgosłupa uniemożliwia poród naturalny. Również w kwestii MPD musi Pani zasięgnąć porady neurologicznej. Więcej o wskazaniach do cesarskiego cięcia w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/wskazania-do-cesarskiego-ciecia. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.