Czy w takiej sytuacji możliwy jest tylko poród naturalny?

Witam, Planuje ciąże i mam bardzo ważne pytanie, a mianowicie czytałam na internecie jakie są predyspozycje co cesarskiego cięcia. Od 13roku życia mam problemy z kręgosłupem (odcinek lędźwiowy), wielokrotnie kręgi przemieszczały się, a nastawiany kręgosłup mam regularnie do dziś. Moje pytanie brzmi czy podczas porodu była by sznasa na zlecenie z tego powodu cesarskiego cięcia, czy pozostaje poród naturalny?

Redakcja abcZdrowie

Witam, nie wszystkie schorzenia związane z kręgosłupem automatycznie predysponują do cesarskiego cięcia. O tym decyduje zazwyczaj ginekolog prowadzący ciążę, często posiłkując się opinią lekarza specjalisty (ortopedy, neurologa, neurochirurga), u którego leczy się pacjentka. Zapraszam pod ten adres – nasz ekspert odpowiada na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skrzywienie-kregoslupa-a-cesarskie-ciecie. Przewlekłe choroby kręgosłupa, najczęściej zwyrodnieniowe, rzeczywiście bywają wskazaniem do porodu cesarskiego, gdyż naturalny może nasilić dolegliwości bólowe i pogłębić zmiany w obrębie kręgosłupa. Jeśli kręgozmyk jest w Pani przypadku chorobą trwającą od wielu lat i stopień jej nasilenia jest znaczny, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie, to lekarz faktycznie może uznać to za wskazanie do zabiegu cesarskiego cięcia. Więcej o wskazaniach w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/wskazania-do-cesarskiego-ciecia. Sugeruję skonsultowanie tego z lekarzem specjalistą, który po analizie Pani wyników badań, będzie w stanie konkretnie odpowiedzieć na to pytanie. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.