Czy poród naturalny będzie możliwy?

Witam Pytanie do neurochirurga. Aktualnie jestem w ciąży w 19 tygodniu. Obecnie mam 27 lat. W 2018 roku mialam operacje kręgosłupa ledzwiowego ma odcinku L5. Przepuklina 12mm została usunięta. Do dziś jedynie pozostał lekki brak czucia w lewej łydce. Zaraz po operacji mialam zdretwienie calej nogi ktore z czasem ustepowalo. Odczuwam kregoslup gdy sobie pozwolę na większy wysiłek lub na "pogodę". Moje pytanie jest odnośnie porodu naturalnego. Czy jest on możliwy? Szczerze boję sie rodzić siłami natury z moimi dolegliwosciami. To moja pierwsza ciąża. Powoli odczuwam już bóle kregoslupa np jesli dłużej postoje, gdzies w kolejce itp. Przeskakuje z nogi na noge. Prosze o opinie. Czy moje obawy są słuszne? Czy w moim przypadku najlepszym wyjściem bedzie jednak cesarskie cięcie? Proszę o pomoc. M.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w przypadku pozapołożniczych przyczyn ewentualnego cesarskiego cięcia należy skonsultować się z lekarzem, który zna historię choroby pacjentki – w Pani przypadku jest to pewnie neurochirurg lub neurolog/ortopeda, u których się Pani leczy lub leczyła w przeszłości. Schorzenia kręgosłupa – zarówno przepukliny międzykręgowe, jak i zwyrodnienia nie zawsze są przeciwwskazaniem do porodu naturalnego. Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-kregoslupa.

Jednak po operacji kręgosłupa, w tym dysektomii, cesarskie cięcie może być konieczne, zwłaszcza jeżeli przepuklina była znaczna lub podczas ciąży pojawiają się dolegliwości, wskazujące na postępowanie choroby. Odsyłam do odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/choroba-zwyrodnieniowa-krazka-miedzykregowego-l5-s1-a-porod oraz tutaj: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-z-przepuklina-kregoslupa-w-czesci-ledzwiowej-mozna-bezpiecznie-urodzic-naturalnie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.