Czy poród może pogłębić mi zeza?

Dzień dobry. Jestem w 38tyg ciąży. Od urodzenia mam zeza. W wieku 8 lat przeszłam operację która trochę pomogła Ale oko nadal ucieka mi do góry. Czy porod sn może poglebic mi zeza ? Czy zez jest wskazaniem do cc?

Redakcja abcZdrowie

Witam, przez wiele lat pokutowało przekonanie, że kobiety z wadami wzroku – np. krótkowzrocznością, nie powinny rodzić naturalnie, bo duży wysiłek podczas parcia może prowadzić do pogłębienia wady. Obecnie mówi się, że jedynym przeciwwskazaniem do porodu naturalnego są zmiany na siatkówce – gdy istnieje ryzyko odklejenia siatkówki podczas porodu siłami natury. Zez zatem nie jest wskazaniem do cesarskiego cięcia, zaś poród naturalny nie spowoduje pogłębienia tej wady. Oczywiście najważniejsza jest opinia okulisty – sugeruję zatem konsultacje lekarskie w celu zaopiniowania ewentualnej zasadności cesarskiego cięcia, bowiem jest ona potrzebna ginekologowi prowadzącemu ciążę – to on podejmuje ostateczną decyzję. Więcej w tym artykule, serdecznie zachęcam do zapoznania się z nim: https://parenting.pl/wada-wzroku-wskazaniem-do-cesarskiego-ciecia. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.