Czy mogę mieć cesarkę w tej sytuacji?

Urodziłam córkę w 37i4 tc przez cc, w ciąży byłam hospitalizowana z powodu hipotrofii płodu 25 grudnia 2019 roku miałam wywoływany poród niestety doszło do nagłego spatku tętna malucha kilka miesięcy temu dowiedziałam się o 2 ciąży obecnie jestem w 19 tygodniu termin przewidywany to 28 luty 2021 czy będę mogła wybrać cięcie cesarskie czy poród naturalny są jakieś przeciwskazania do naturalnego? Wolałabym mieć cesarke

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w Polsce nie praktykuje się tzw. cesarki na życzenie, co oznacza, że to nie pacjentka decyduje o sposobie porodu, lecz lekarz prowadzący ciążę. Może o tym zadecydować w trakcie ciąży np. z powodu chorób towarzyszących kobiecie, schorzeń czy zaburzeń, które pojawiły się w trakcie ciąży czy też spowodowanych nią lub z uwagi na dobrostan dziecka. Oprócz tego szereg schorzeń pozapołożniczych może być wskazaniem do przeprowadzenia cięcia cesarskiego – wówczas pacjentka powinna skonsultować się ze specjalistą, u którego się leczy. On dokonuje oceny ryzyka, natomiast ostateczną decyzję i tak podejmuje ginekolog. Więcej informacji na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/wskazania-do-cesarskiego-ciecia.

Jak rozumiem, w Pani przypadku powodem przeprowadzenia cesarskiego cięcia była hipotrofia płodu. Oznacza to, że wymiary płodu podczas ciąży były nieproporcjonalne do wieku ciąży. Może to oznaczać konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia również w przypadku kolejnej ciąży, ale tylko pod warunkiem, że wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu w pierwszej ciąży spowodowane było np. chorobą serca matki. Natomiast inne czynniki, które mogą spowodować hipotrofię (czyli np. nadużywanie alkoholu przez matkę, stan przedrzucawkowy, problemy z łożyskiem i wiele innych) nie muszą rzutować na kolejną ciążę. Odsyłam do materiału: https://portal.abczdrowie.pl/wewnatrzmaciczne-ograniczenie-rozwoju-plodu-iugr.

Powinna Pani porozmawiać o swoich wątpliwościach z ginekologiem prowadzącym ciążę. Ponieważ tylko on ma wgląd w Pani wyniki badań i wie, jak przebiega obecna ciąża, będzie w stanie udzielić precyzyjnej odpowiedzi na to pytanie.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/cesarskie-ciecie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.