Czy mogę mieć cesarkę w tej sytuacji?
Urodziłam córkę w 37i4 tc przez cc, w ciąży byłam hospitalizowana z powodu hipotrofii płodu 25 grudnia 2019 roku miałam wywoływany poród niestety doszło do nagłego spatku tętna malucha kilka miesięcy temu dowiedziałam się o 2 ciąży obecnie jestem w 19 tygodniu termin przewidywany to 28 luty 2021 czy będę mogła wybrać cięcie cesarskie czy poród naturalny są jakieś przeciwskazania do naturalnego? Wolałabym mieć cesarke

KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
w Polsce nie praktykuje się tzw. cesarki na życzenie, co oznacza, że to nie pacjentka decyduje o sposobie porodu, lecz lekarz prowadzący ciążę. Może o tym zadecydować w trakcie ciąży np. z powodu chorób towarzyszących kobiecie, schorzeń czy zaburzeń, które pojawiły się w trakcie ciąży czy też spowodowanych nią lub z uwagi na dobrostan dziecka. Oprócz tego szereg schorzeń pozapołożniczych może być wskazaniem do przeprowadzenia cięcia cesarskiego – wówczas pacjentka powinna skonsultować się ze specjalistą, u którego się leczy. On dokonuje oceny ryzyka, natomiast ostateczną decyzję i tak podejmuje ginekolog. Więcej informacji na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/wskazania-do-cesarskiego-ciecia.
Jak rozumiem, w Pani przypadku powodem przeprowadzenia cesarskiego cięcia była hipotrofia płodu. Oznacza to, że wymiary płodu podczas ciąży były nieproporcjonalne do wieku ciąży. Może to oznaczać konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia również w przypadku kolejnej ciąży, ale tylko pod warunkiem, że wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu w pierwszej ciąży spowodowane było np. chorobą serca matki. Natomiast inne czynniki, które mogą spowodować hipotrofię (czyli np. nadużywanie alkoholu przez matkę, stan przedrzucawkowy, problemy z łożyskiem i wiele innych) nie muszą rzutować na kolejną ciążę. Odsyłam do materiału: https://portal.abczdrowie.pl/wewnatrzmaciczne-ograniczenie-rozwoju-plodu-iugr.
Powinna Pani porozmawiać o swoich wątpliwościach z ginekologiem prowadzącym ciążę. Ponieważ tylko on ma wgląd w Pani wyniki badań i wie, jak przebiega obecna ciąża, będzie w stanie udzielić precyzyjnej odpowiedzi na to pytanie.
Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/cesarskie-ciecie.