Czy zator tętnicy oka jest wskazaniem do cesarki?

Czy stan po zatorze tętnicy środkowej oka jest stanem do wykonania cesarskiego cięcia?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, to może być wskazanie do konieczności przeprowadzania cesarskiego cięcia. Zamknięcie tętnicy środkowej siatkówki oka to poważny stan, który niesie ze sobą nie tylko ryzyko z uwagi na możliwość utraty wzroku. Przede wszystkim wymaga wnikliwej diagnostyki mającej na celu ustalenie przyczyny zatoru – najczęściej jest to zmieniona miażdżycowo tętnica szyjna, ale bywa, że materiał zatorowy pochodzi z serca. Więcej o chorobie pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zamkniecie-tetnicy-srodkowej-siatkowki.

Natomiast decyzję o cesarce podejmuje zawsze ginekolog prowadzący ciążę na podstawie przedstawionych mu wyników badań lub opinii specjalistów, u których leczy lub leczyła się pacjentka. W przypadku wskazań pozapołożniczych zalecane jest indywidualne podejście do każdej ciężarnej. Ponieważ nie wspomniała Pani o swoim stanie po przebytym zatorze, leczeniu ani przyczynie zwężenia światła tętnicy oka, to nie sposób ocenić ryzyka wiążącego się z porodem siłami natury. Proszę przede wszystkim zwrócić się do okulisty bądź kardiologa, u którego leczyła się Pani. Tutaj może Pani poczytać o wskazaniach do cesarskiego cięcia: https://portal.abczdrowie.pl/wskazania-do-cesarskiego-ciecia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.