Czy 5 cesarka może być bezpieczna?

Witam miałam 4cesarskie ciecia wszystkie bez powikłań. Wczoraj robiłam test bo już tydzień spóźnial się okres i wyszedł pozytywny. Czy 5 cesarke robi się przed terminem?czy urodzenie dziecka jest bezpieczne?W którym tygodniu najlepiej pójść na wizytę?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

kolejne cesarskie cięcie jest obarczone większym ryzykiem powikłań okołoporodowych niż poprzednie – wraz z każdą taką operacją rośnie ryzyko powstania zrostów w miejscach cięcia powłok brzusznych, ale też zachodzi obawa pojawienia się krwotoku i innych.

Więcej informacji odnajdzie Pani pod tym adresem: https://parenting.pl/ile-razy-mozna-miec-ciecie-cesarskie.

Ryzyka tego nie da się ocenić bez badania, a każdorazowo przez zajściem w kolejną ciążę pacjentka powinna zgłosić się do ginekologa, gdzie przy pomocy USG TV specjalista może obejrzeć stan macicy po poprzednich cesarkach i dokonać oceny ewentualnego ryzyka związanego z kolejną ciążą, ale i kolejnym cięciem cesarskim.

Operację tę planuje się zazwyczaj na kilka dni przed upłynięciem terminu ciąży wyznaczonego na podstawie ostatniej miesiączki lub USG. Natomiast na wizytę warto pójść przed upływem 7.-8. tygodnia ciąży.

Zachęcam do zapoznania się także z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/pierwsze-tygodnie-ciazy-objawy-przebieg-badania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.