Czy możliwe, że czeka mnie kolejna cesarka?

Witam jestem po 3 ciciach cc.... mam 25 lat Teraz spodziewam się kolejnego dziecka każde dziecko jest rok po roku czy mam się bać jak to wszytko wygląda czy grozi mi coś lub dziecku bardzo proszę o odpowiedzi

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety z każdym kolejnym cesarskim cięciem rośnie ryzyko ewentualnych powikłań, lecz o to powinna Pani zapytać przede wszystkim lekarza prowadzącego ciążę, ponieważ to on jest w stanie ocenić stan macicy oraz blizny po poprzednich zabiegach chirurgicznych.

Statystycznie wraz z każdym kolejnym cięciem cesarskim wzrasta ryzyko: krwotoku, masywnych zrostów czy uszkodzenia narządów wewnętrznych podczas zabiegu (to jest pęcherza moczowego czy jelit) oraz wiele innych. Zachęcam do lektury naszego artykułu, wskazuje inne powikłania, które mogą mieć miejsce: https://parenting.pl/ile-razy-mozna-miec-ciecie-cesarskie.

Choć nie ma limitu cesarskich cięć, to zaleca się, by odstęp pomiędzy nimi wynosił około 2 lat (w zależności od kondycji kobiety oraz stanu jej blizny po poprzednim zabiegu). Skrócenie tego odstępu czasowego nie jest zalecane z uwagi na większe ryzyko powikłań. Nie jest też prawdą, że cesarskie cięcie determinuje rodzaj porodu przy kolejnych ciążach – możliwe jest rozwiązanie kolejnej ciąży po cesarskim cięciu siłami natury, lecz o tym decyduje ginekolog. Odsyłam do tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/wskazania-do-cesarskiego-ciecia.

Sugeruję, by porozmawiała Pani z lekarzem prowadzącym ciążę – powinien Pani wytłumaczyć, biorąc pod uwagę badania, jaki rodzaj porodu jest wskazany w Pani sytuacji oraz czy, a także jakie istnieją zagrożenia płynące z kolejnego cesarskiego cięcia. Być może zechce Pani przeczytać również ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/polog-po-cesarskim-cieciu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.