Czy mogę mieć cesarkę po raz kolejny?

Witam. Pytanie dotyczy kolejnego dziecka i CC. Miałam już dwie cesarki ponieważ za wąska miednicę i brak postępu porodu. Były dwa znieczulenia od pół i kolejne znieczulenie było podczas operacji żylaków. Czyli w sumie byli to trzy znieczulenia od pół. Czy kolejne mogło by jakieś ponieść konsekwencje ? Jakieś ryzyko ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

domyślam się, że ma Pani na myśli znieczulenie zewnątrzoponowe, które wraz ze stosowanym nieco rzadziej znieczuleniem podpajęczynówkowym należy do grupy tzw. blokad centralnych, wykorzystywanych bardzo często w położnictwie – przy porodach, w tym przy cesarskim cięciu, ale także i podczas innych zabiegów operacyjnych.

Nie istnieje określona liczba znieczuleń, jakie można przyjąć, ponieważ generalnie znieczulenia te są bezpieczne i niosą za sobą niewielkie ryzyko powikłań, ponadto niewiele jest przeciwwskazań do wykonania takiego znieczulenia.

Zachęcam do zapoznania się z naszym materiałem wideo: https://portal.abczdrowie.pl/dziejesienazywo-znieczulenie-podczas-porodu.

Stąd też nie ma Pani powodu do obaw – jeżeli wcześniej dobrze Pani znosiła znieczulenie, może Pani kolejny raz zajść w ciążę. Oczywiście zarówno o kwalifikacji do znieczulenia, jak i wyborze rodzaju znieczulenia decyduje ginekolog prowadzący ciążę w porozumieniu z anestezjologiem. Zatem z pewnością weźmie pod uwagę Pani historię, stan zdrowia i poinformuje Panią o tym, jakie znieczulenie będzie bezpieczne zarówno dla Pani, jak i dla dziecka.

Proszę zapoznać się z tym artykułem, powinien rozwiać Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/znieczulenie-przewodowe.

W ostateczności może to być także znieczulenie ogólne – obecnie stosowane podczas cesarki rzadko, jest jednak jakąś opcją (np. w przypadku pacjentek z rozległymi uszkodzeniami kręgosłupa, u których wkłucie się jest utrudnione czy niewskazane).

Więcej o znieczuleniu ogólnym pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/znieczulenie-ogolne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.