Zapytaj lekarza

7 3 9 , 9 0 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mogę mieć cesarkę po raz kolejny?

Witam. Pytanie dotyczy kolejnego dziecka i CC. Miałam już dwie cesarki ponieważ za wąska miednicę i brak postępu porodu. Były dwa znieczulenia od pół i kolejne znieczulenie było podczas operacji żylaków. Czyli w sumie byli to trzy znieczulenia od pół. Czy kolejne mogło by jakieś ponieść konsekwencje ? Jakieś ryzyko ?
KOBIETA, 35 LAT 3 miesiące temu

Poród u kobiet zainfekowanych wirusem opryszczki

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufaniaWitam,

domyślam się, że ma Pani na myśli znieczulenie zewnątrzoponowe, które wraz ze stosowanym nieco rzadziej znieczuleniem podpajęczynówkowym należy do grupy tzw. blokad centralnych, wykorzystywanych bardzo często w położnictwie – przy porodach, w tym przy cesarskim cięciu, ale także i podczas innych zabiegów operacyjnych.

Nie istnieje określona liczba znieczuleń, jakie można przyjąć, ponieważ generalnie znieczulenia te są bezpieczne i niosą za sobą niewielkie ryzyko powikłań, ponadto niewiele jest przeciwwskazań do wykonania takiego znieczulenia.

Zachęcam do zapoznania się z naszym materiałem wideo: https://portal.abczdrowie.pl/dziejesienazywo-znieczulenie-podczas-porodu.

Stąd też nie ma Pani powodu do obaw – jeżeli wcześniej dobrze Pani znosiła znieczulenie, może Pani kolejny raz zajść w ciążę. Oczywiście zarówno o kwalifikacji do znieczulenia, jak i wyborze rodzaju znieczulenia decyduje ginekolog prowadzący ciążę w porozumieniu z anestezjologiem. Zatem z pewnością weźmie pod uwagę Pani historię, stan zdrowia i poinformuje Panią o tym, jakie znieczulenie będzie bezpieczne zarówno dla Pani, jak i dla dziecka.

Proszę zapoznać się z tym artykułem, powinien rozwiać Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/znieczulenie-przewodowe.

W ostateczności może to być także znieczulenie ogólne – obecnie stosowane podczas cesarki rzadko, jest jednak jakąś opcją (np. w przypadku pacjentek z rozległymi uszkodzeniami kręgosłupa, u których wkłucie się jest utrudnione czy niewskazane).

Więcej o znieczuleniu ogólnym pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/znieczulenie-ogolne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy