Czy mogę mieć piąte cesarskie cięcie?

Witam jestem w piątej ciąży poprzednie zakończyły się bez powikłań cesarskim cięciem więc teraz prawdopodobnie też będzie to to piąte cesarskie cięcie. Czy ciaza jest bezpieczna?czy powinnam się niepokoić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

obecnie nie istnieje limit cięć cesarskich jako zabiegów operacyjnych, jakim może poddać się kobieta. Oczywiście, jeśli jest to konieczność, nie ma ograniczeń, ale warto wiedzieć, że każda kolejna ciąża po cesarskim cięciu może być naznaczona większym ryzykiem powikłań okołoporodowych.

Dlatego po 2-3 cięciach cesarskich lekarze często odradzają kolejne ciąże, choć w rzeczywistości do każdego przypadku podchodzi się indywidualnie. W tym wypadku konieczne jest wykonanie badania USG przed kolejną ciążą i ocena stanu macicy – czy są na niej zrosty, jak wygląda blizna po poprzednich cięciach i czy istnieje ryzyko rozejścia blizny czy też zagnieżdżenia zarodka w bliźnie.

Dlatego też o ewentualnym ryzyku koniecznie powinna Pani porozmawiać z ginekologiem – na pewno ta ciąża będzie wymagała częstszych kontroli lekarskich, ponieważ wśród możliwych powikłań mogą pojawić się: przedwczesne odklejenia łożyska, pęknięcie macicy czy rozejście blizny.

Więcej informacji odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/wskazania-do-cesarskiego-ciecia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.