Czy czwarte cesarskie cięcie może stanowić zagrożenie życia?

witam, czy 4 CC, jest duzym zagrozeniem zycia ? Jesli lekarz ktory mnie operowal, przy wypisie uzyl slow " kolejnavciaze prosze planowac dopiero za 4 lata'

Redakcja abcZdrowie

Witam, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Cesarskie cięcie jest zabiegiem operacyjnym niosącym za sobą pewne ryzyko powikłań. Jednak to, w jakim stanie będzie organizm po takim rozwiązaniu ciąży jest kwestią indywidualną i zależy w dużej mierze od predyspozycji pacjentki. Każde kolejne cesarskie cięcie może stanowić niebezpieczeństwo z powodu ryzyka rozejścia się blizny pooperacyjnej. Zachęcam do zapoznania się z materiałem wideo, poruszającym problem powikłań po cesarskim cięciu: https://portal.abczdrowie.pl/czy-cesarskie-ciecie-jest-bezpieczne. Natomiast nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, ile razy można poddawać się cesarskiemu cięciu. Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie przez lekarza – on decyduje o tym, czy oraz kiedy kobieta może zajść w kolejną ciążę tak, by było to bezpieczne dla niej oraz jej dziecka. To on dokonuje diagnostyki macicy oraz blizny po poprzednim cięciu i ocenia skalę ryzyka. Jeśli Pani lekarz na karcie wpisał zalecenie poczekania z kolejną ciążą 4 lata, to znaczy, że miał ku temu podstawy. Proszę pamiętać, że z każdą kolejną ciążą ryzyko powikłań przy cesarskim cięciu rośnie. O możliwych komplikacjach piszą nasi eksperci w odpowiedzi na pytanie jednej z internautek: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-komplikacje-przy-piatym-cieciu-cesarskim. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.