Zapytaj lekarza

7 4 2 , 0 6 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy czwarte cesarskie cięcie może stanowić zagrożenie życia?

witam, czy 4 CC, jest duzym zagrozeniem zycia ? Jesli lekarz ktory mnie operowal, przy wypisie uzyl slow " kolejnavciaze prosze planowac dopiero za 4 lata'
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Powikłania cesarskiego cięcia

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Cesarskie cięcie jest zabiegiem operacyjnym niosącym za sobą pewne ryzyko powikłań. Jednak to, w jakim stanie będzie organizm po takim rozwiązaniu ciąży jest kwestią indywidualną i zależy w dużej mierze od predyspozycji pacjentki. Każde kolejne cesarskie cięcie może stanowić niebezpieczeństwo z powodu ryzyka rozejścia się blizny pooperacyjnej. Zachęcam do zapoznania się z materiałem wideo, poruszającym problem powikłań po cesarskim cięciu: https://portal.abczdrowie.pl/czy-cesarskie-ciecie-jest-bezpieczne. Natomiast nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, ile razy można poddawać się cesarskiemu cięciu. Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie przez lekarza – on decyduje o tym, czy oraz kiedy kobieta może zajść w kolejną ciążę tak, by było to bezpieczne dla niej oraz jej dziecka. To on dokonuje diagnostyki macicy oraz blizny po poprzednim cięciu i ocenia skalę ryzyka. Jeśli Pani lekarz na karcie wpisał zalecenie poczekania z kolejną ciążą 4 lata, to znaczy, że miał ku temu podstawy. Proszę pamiętać, że z każdą kolejną ciążą ryzyko powikłań przy cesarskim cięciu rośnie. O możliwych komplikacjach piszą nasi eksperci w odpowiedzi na pytanie jednej z internautek: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-komplikacje-przy-piatym-cieciu-cesarskim. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy