Czy mogę być w kolejnej ciąży?

Witam. Jestem w 6t6d ciąży. 1,5 roku temu miałam cesarskie cięcie po którym dowiedziałam się kolejna ciąża będzie zagrażać mojemu życiu, gdyż macica może się rozejsc. Czy w tej sytuacji dostanę od lekarza orzeczenie aby usunąć ciąże?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

domyślam się, że chodzi o ewentualne rozejście się blizny pooperacyjnej, będącej pozostałością po poprzednim cesarskim cięciu. Proszę zapoznać się z opiniami naszych ekspertów: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-komplikacje-przy-piatym-cieciu-cesarskim. Po rozwiązaniu ciąży tą metodą ginekolodzy zalecają minimum rok, czasem nawet 2 lata przerwy na wygojenie tkanek przed zajściem w kolejną ciążę. Być może zechce Pani zapoznać się z wideo dotyczącym bezpieczeństwa cesarskiego cięcia: https://portal.abczdrowie.pl/czy-cesarskie-ciecie-jest-bezpieczne.

Krótszy odstęp czasowy pomiędzy ciążami może skutkować nie tylko rozejściem się blizny, ale także pęknięciem macicy w miejscu blizny i innymi powikłaniami, natomiast nie jest to pewnik, a zatem nie jest to wskazanie do przerwania ciąży. W przypadku podejrzenia przez lekarza zwiększonego ryzyka wystąpienia komplikacji tego typu z pewnością zalecone zostaną częstsze wizyty i badania USG – zwłaszcza w III trymestrze. Proszę zapoznać się z tym artykułem, z pewnością Panią uspokoi: https://parenting.pl/ciaza-po-cesarce.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.