Czy mogę zajść w 4 ciążę?

Mam 36 lat jestem po 3 cesarskich cięciach ostatnie ciecie było 7 lat temu. Przez 3 lata brałam tabletki antykoncepcyjne.Od 2 lat nie biorę ich. Bardzo chce mieć 4 dziecko czy mogę zajść w ciążę. ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,
trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, ponieważ nie napisała Pani nic na temat stanu swojego zdrowia oraz przyczyny cesarskiego cięcia przy poprzednich porodach. Aby ocenić, czy kolejna ciąża jest dla Pani bezpieczna, potrzebne są konsultacje ginekologiczne. Do niedawna pokutowało przekonanie, że 3 cesarskie cięcia to maksymalna liczba takich interwencji chirurgicznych, by nie stanowiły zagrożenia dla życia matki oraz dziecka. Obecnie odchodzi się od określania liczby porodów – do tego problemu należy podchodzić indywidualnie, biorąc pod uwagę m.in. stan macicy po poprzednich porodach. Niestety należy liczyć się z tym, że wraz z liczbą cesarskich cięć rośnie ryzyko powikłań przy okazji kolejnej ciąży. Do takowych należy: łożysko przodujące (oraz wrośnięte, przerośnięte i przyrośnięte), ryzyko krwotoku oraz histerektomii, większe ryzyko ciąży w bliźnie, a przy okazji również zagrożenie wystąpienia masywnych zrostów pooperacyjnych. Jednak decyzję o kolejnej ciąży zawsze podejmuje pacjentka – nawet, jeśli odradza jej to lekarz. Tutaj opinia naszego eksperta, proszę się z nią zapoznać: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-komplikacje-przy-piatym-cieciu-cesarskim.
Na pewno powinna Pani skonsultować swoje obawy z ginekologiem – dobrze by było, gdyby był to lekarz, który prowadził Pani poprzednie ciąże. Zapoznanie się z historią ich przebiegu oraz zebranie wywiadu i wreszcie wynik USG z pewnością pozwoli na ustalenie, czy i jak duże ryzyko wiąże się z kolejną ciążą w Pani przypadku. O zagrożeniach, jakie niesie za sobą cesarskie cięcie przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-cesarskiego-ciecia?c=168&src01=8d289.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.