Zapytaj lekarza

7 4 0 , 0 5 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Kiedy mogę zajść w ciążę po cesarskim cięciu?

Mam 26 lat i dwójkę dzieci.
Córka urodziła się w 2005 r. - poród zakończył się cięciem cesarskim, syn urodził się w 2008 r. - ciąża również zakończyła się cesarką. Pomiędzy córką a synem miałam jedno poronienie (na początku 2007 r.). Zawsze chcieliśmy mieć z mężem 3 dzieci.
Mam pytanie, czy mogę jeszcze bezpiecznie zajść w ciążę? Wiem, że czekałaby mnie pewnie 3 cesarka (przy 1 i 2 porodzie powodem cięcia cesarskiego było spadające tętno i zielone wody).
Jeśli tak, to jaki okres powinnam odczekać od poprzedniej cesarki?
Proszę o odpowiedź

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Wstyd nie zapytać - ciąża bez opryszczki

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy!

Kolejna ciąża po cięciach cesarskich jest bardziej ryzykowna, możliwe jest to, że blizny w macicy rozejdą się lub dojdzie nawet do pęknięcia macicy i krwotoku. Uznaje się, że bezpieczny pod tym względem czas pomiędzy cięciem cesarskim a porodem naturalnym wynosi 18-25 miesięcy. Nie można wykluczyć, iż kolejne dziecko może Pani urodzić w sposób naturalny.
Ryzyko z każdym kolejnym cięciem cesarskim rośnie, operacja staje się bardziej skomplikowana i możliwe są poważne powikłania.

Ostateczna decyzja jest zależna od: konsultacji z lekarzem ginekologiem, wyniku dokładnego badania ginekologicznego, USG trzonu macicy.

Redakcja abcZdrowie.pl

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy