Kiedy mogę zajść w ciążę po cesarskim cięciu?

Mam 26 lat i dwójkę dzieci.
Córka urodziła się w 2005 r. - poród zakończył się cięciem cesarskim, syn urodził się w 2008 r. - ciąża również zakończyła się cesarką. Pomiędzy córką a synem miałam jedno poronienie (na początku 2007 r.). Zawsze chcieliśmy mieć z mężem 3 dzieci.
Mam pytanie, czy mogę jeszcze bezpiecznie zajść w ciążę? Wiem, że czekałaby mnie pewnie 3 cesarka (przy 1 i 2 porodzie powodem cięcia cesarskiego było spadające tętno i zielone wody).
Jeśli tak, to jaki okres powinnam odczekać od poprzedniej cesarki?
Proszę o odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Kolejna ciąża po cięciach cesarskich jest bardziej ryzykowna, możliwe jest to, że blizny w macicy rozejdą się lub dojdzie nawet do pęknięcia macicy i krwotoku. Uznaje się, że bezpieczny pod tym względem czas pomiędzy cięciem cesarskim a porodem naturalnym wynosi 18-25 miesięcy. Nie można wykluczyć, iż kolejne dziecko może Pani urodzić w sposób naturalny.
Ryzyko z każdym kolejnym cięciem cesarskim rośnie, operacja staje się bardziej skomplikowana i możliwe są poważne powikłania.

Ostateczna decyzja jest zależna od: konsultacji z lekarzem ginekologiem, wyniku dokładnego badania ginekologicznego, USG trzonu macicy.

Redakcja abcZdrowie.pl