Jakie komplikacje przy piątym cięciu cesarskim

Witam jestem po 4 cc ostatnia była w 2012r w lutym wszystkie odbyły sie bez zadnych powikłan oboje z mezem chcielibysmy miec jeszcze dziecko. I mam pytanie czy u nas w polsce wykonują taka ilosc cc 5 i wiencej bo czytamtna internecie i wszedzie piszą tylko o 3max4cc. i jakie moga byc komplikacje Przy takiej ilosci cc.?

Szanowna Pani!

Każde cięcie cesarskie osłabia macicę.Oznacza to,że po kazdym cięciu cesarskim zwiększa się ryzyko rozejścia macicy w trakcie ciąży-jak macica rośnie blizna pooperacyjna musi się rozciągnąć-a może się zdarzyć ,że pęknie, co może stanowić zagrożenie życia dla Pani i Pani dziecka.
Jeżeli zdecydujecie się Państwo na kolejną ciążę , to oczywiście, że w kraju spokojnie zostanie wykonane u Pani 5 cięcie cesarskie.

Z poważaniem
Katarzyna Lewicka

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, każde kolejne cięcie cesarskie wiąże się z ryzykiem powikłań zarówno w trakcie ciąży jak i w momencie porodu. Przede wszystkim liczyć należy się z ryzykiem pęknięcia macicy, skutkującym nawet koniecznością usunięcia narządu i będącym stanem bezpośredniego zagrożenia życia dla Pani i dziecka. Oczywiście wobec istniejących wskazań w momencie porodu cięcie cesarskie będzie zawsze wykonane, zwłaszcza w sytuacji zagrożenia życia.
Swoją decyzję powinna Pani przede wszystkim omówić z ginekologiem prowadzącym poprzednie ciąże.