Zapytaj lekarza

7 4 0 , 1 4 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mogę mieć 4 poród?

Witam. Chciałabym zapytać czy jest możliwość urodzić dziecko mając za sobą 3 cesarskie cięcia. Jeżeli tak to jak wielkie jest ryzyko dla mnie i dla dziecka jeżeli wystąpią jakieś komplikacje podczas ciąży, czy taka ciąża jest większym ryzykiem? Pozdrawiam
KOBIETA, 37 LAT 10 miesięcy temu

Palenie w ciąży - świadomy wybór

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

obecnie nie ma wyznaczonego odgórnie limitu porodów przez cesarskie cięcie – do każdego przypadku podchodzi się indywidualnie. Tutaj odpowiedzi naszych ekspertów: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ile-mozna-miec-maksymalnie-cesarskich-ciec.

Zatem odpowiedzieć na to pytanie może ginekolog, jeśli to możliwe – prowadzący Pani poprzednie ciąże. Będzie on mógł, po wykonaniu USG i USG TV (transwaginalnego) ocenić stan macicy oraz blizny i ewentualne zrosty po poprzednich zabiegach chirurgicznych. To pozwoli na oszacowanie ryzyka ewentualnych powikłań przy kolejnej ciąży.

Natomiast należy pamiętać, że każde kolejne cesarskie cięcie stanowi zagrożenie dla kobiety, a ryzyko to znacznie wzrasta po 3 takich ingerencjach chirurgicznych. Wbrew powszechnej opinii, cesarskie cięcie to poważny zabieg, który może rzutować na przyszłe zdrowie matki oraz dziecka. Wraz z liczbą cesarskich cięć rośnie ryzyko m.in. wystąpienia łożyska przodującego, wrośniętego, przerośniętego czy przyrośniętego. Inne możliwe powikłania to ciąża w bliźnie czy zwiększone ryzyko histerektomii, krwotoku i wiele innych. Proszę zapoznać się z tym artykułem, dowie się Pani więcej o powikłaniach związanych z cesarskim cięciem: https://portal.abczdrowie.pl/cesarskie-ciecie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy