Czy mogę starać się o trzecie dziecko?

Minęło mi 4.5 roku od 2 cięcia cesarskiego, czy mogłabym się starać o 3 dziecko i czy jest to bezpieczne dla dziecka i mnie

Redakcja abcZdrowie

Witam,

prawo w Polsce nie reguluje liczby przeprowadzonych cięć cesarskich, odgraniczających bezpieczne zabiegi od tych, które mogłyby stanowić zagrożenie dla kobiety.

Oczywiście najwcześniej starania o kolejną ciążę można rozpocząć po około 1,5-2 lat od porodu, niemniej przed podjęciem decyzji o ciąży należy skonsultować to z ginekologiem. Wcześniejsze zajście w ciążę może skutkować szeregiem powikłań, w tym rozejściem blizny po cięciu czy pęknięciem macicy.

Zachęcam do zapoznania się z odpowiedziami naszych ekspertów na te pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-zdecydowac-sie-na-trzecia-ciaze-po-dwoch-cesarkach oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-w-ciazy-po-dwoch-cieciach-cesarskich.

Ponieważ ma Pani za sobą dwa porody przez cesarskie cięcie, konieczne jest sprawdzenie stanu blizny na macicy, a także samego narządu rodnego.

Ginekolog po badaniu wziernikiem oraz USG transwaginalnym, a także na podstawie Pani wyników badań i zebraniu wywiadu dotyczącego poprzednich ciąż, będzie w stanie precyzyjnie odpowiedzieć na Pani pytanie.

Być może także nasz artykuł Panią zainteresuje: https://portal.abczdrowie.pl/cesarskie-ciecie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.