Jakie ryzyko wiążę się z zajściem w kolejną ciążę kilka miesięcy po porodzie?

Witam, urodziłam przez cc 16.02.2020 dzisiaj jest 21.09.2020 i prawdopodobnie zaszła w ciąże , test ciążowy pokazał dwie kreski jedną bardzo lekko tak jak przy pierwszej ciąży jestem umówiona na badanie krwi beta hcg ale chciałabym wiedzieć jakie ryzyko się wiąże z zajściem w ciążę tak szybko

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przyjmuje się, że w kolejną ciążę po rozwiązaniu poprzedniej za pomocą cesarskiego cięcia można bezpiecznie zajść po około 1,5 roku od porodu. Jest to optymalny czas na regenerację macicy, który niweluje ryzyko wystąpienia powikłań, przede wszystkim ryzyka jej pęknięcia. W praktyce oznacza to, że zaleca się, by przed planowaną ciążą kobieta zgłosiła się do ginekologa. Wykonanie USG jest konieczne do oceny stanu macicy po poprzednim zabiegu. Odsyłam do odpowiedzi naszego eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ciaza-4-miesiace-po-cesarskim-cieciu.

Bez tego trudno oceniać hipotetyczne ryzyko powikłań przy kolejnej ciąży – ponieważ minęło pół roku od poprzedniego porodu, niewykluczone, że blizna jest już wykształcona i zagrożenie nie jest duże. Poza rozejściem blizny, możliwa jest niewłaściwa implantacja łożyska w kolejnej ciąży. Więcej pod tym adresem: https://parenting.pl/ile-razy-mozna-miec-ciecie-cesarskie.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/cesarskie-ciecie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.