Czy ta ciąża jest dla mnie groźna?

Witam Właśnie dowiedziałam się że jestem w 5 tyg ciąży. Ponieważ miałam już wcześniej 2 cięcia cesarce to Pani doktor zbadała bliznę i niestety stwierdziła źle zrośniętą macicę i wygląd to na dziurę. Dodała że ciąża zagraża życiu i zdrowiu i żeby skonsultować to na innym aparacie USG. Czy faktycznie faktycznie mam się czym martwić ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

by precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie, należałoby poznać wyniki Pani badań – w tym ostatniego USG. Bez tego można bazować jedynie na słowach ginekologa, u którego Pani była.

Faktycznie jednym z powikłań po cesarskim cięciu, którego ryzyko wzrasta wraz z każdym kolejnym zabiegiem, jest ryzyko niecałkowitego zagojenia się rany macicy. Określana jest mianem niszy, która to jest właśnie niezrośniętym fragmentem blizny w macicy. W konsekwencji może to prowadzić do pęknięcia macicy w miejscu blizny czy nieprawidłowej implantacji zarodka i wielu innych. Czy tak jest w Pani przypadku, trudno ocenić. Na pewno powinna Pani posłuchać rady lekarza i wykonać kolejne USG, które odpowie na pytanie o ewentualne ryzyko związane z ciążą. Więcej na temat cesarskiego cięcia i możliwych powikłań pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-cesarskiego-ciecia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.