Czy mam wskazanie do cesarki?

Czy przez pęknięcie krocza 3 stopnia podczas pierwszego porodu, istnieje wskazanie do cc podczas drugiej ciazy (obecnie 24 tydzien). Strasznie obawiam się ze to może się powtorzyc Do dziś mecze się z powikłaniami po tamtym porodzie i trauma po tym co przeszłam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety ocena każdego przypadku jest indywidualna – pęknięcie krocza III stopnia może być wskazaniem do CC, niemniej nie sposób tego ustalić bez badania oraz analizy wyników poprzedniej ciąży. Wiele także zależy od Pani stanu zdrowa dzisiaj – niestety nie wspomina Pani, jakie powikłania doskwierają Pani po poprzednim porodzie oraz co spowodowało rozległe pęknięcia krocza wówczas.

Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/pekniecie-krocza.

Są to istotne informacje, ponieważ pozwalają w jakimś stopniu ocenić ryzyko wystąpienia takiej sytuacji ponownie. Pęknięcie krocza może być spowodowane przez czynniki zewnętrzne, takie jak zbyt szybka akcja porodowa, zbyt gwałtowne parcie podczas porodu, a także związane z rozmiarami płodu. Oznacza to, że w wielu przypadkach pęknięcia krocza można uniknąć, więc ten typ powikłań okołoporodowych nie kwalifikuje automatycznie pacjentki do cesarskiego cięcia w kolejnej ciąży.

Proszę na ten temat porozmawiać z ginekologiem prowadzącym ciążę – to on każdorazowo decyduje o konieczności rozwiązania ciąży przez cesarskie cięcie.

O wskazaniach i powikłaniach przy cesarskim cięciu przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/cesarskie-ciecie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.