Czy jest możliwość wykonania u mnie cesarki?

Witam jestem obecnie w 5 ciąży dwójkę dzieci straciłam dwójkę urodzilam siłami natury. Po pierwszym porodzie miałam krwotok, po drugim w 4dobie po porodzie trafiłam do szpitala z bradykardia i wysokim ciśnieniem 193. Od drugiej ciąży choruje na zespół antyfosfolipidowy, niedoczynność tarczycy, astma czy moje doświadczenia zwiazane z porodami mogą być wskazniem do cc? Bo bardzo się obawiam co może się zdarzyć po kolejnym porodzie. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam, proszę te wątpliwości omówić z lekarzem prowadzącym ciążę – to on podejmuje taką decyzję na podstawie historii choroby pacjentki czy obecnego stanu jej zdrowia. Jeśli chodzi o choroby, które Pani wymieniła – ani astma, ani niedoczynność tarczycy nie są wskazaniem do cesarskiego cięcia, jednak APS to poważne schorzenie układu immunologicznego, które jest szczególnie groźne dla kobiet w ciąży. Grozi zakrzepicą lub zatorowością płucną, zaś w przypadku ciężarnych – może prowadzić do upośledzenia funkcjonowania łożyska oraz opóźnieniem w rozwoju płodu. Więcej o tej chorobie w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-antyfosfolipidowy-przyczyny-objawy-leczenie. Być może dla ginekologa wskazaniem będą Pani poprzednie poronienia oraz krwotoki po porodach – trudno to ocenić, bo nie wspomniała Pani o przyczynach powikłań w ciąży. Tak jak już pisałam – wszystkie te kwestie należy poruszyć z ginekologiem jeszcze przed porodem, do niego należy ostateczna decyzja o sposobie rozwiązania ciąży. Jeśli jest Pani pod opieką jakiegoś specjalisty, może Pani również z nim poruszyć temat cesarskiego cięcia – lekarz może uznać, że jest ono wskazane, wówczas stosowną opinię należy przekazać ginekologowi prowadzącemu ciążę. O cesarce może Pani przeczytać pod tym adresem – również o wskazaniach i powikłaniach: https://portal.abczdrowie.pl/cesarskie-ciecie. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.