Czy takie krwawienie po cesarce jest normalne?

Dzień dobry 24 września miałam cesarskie cięcie 30 października przyszła pierwsza miesiączka i zaczęłam brać tabletki vines strasznie mocno krwawie czy to jest normalne czy powinnam się zgłosić do lekarza. Proszę o pomoc bo nie mam z kim zostawić córci w domu a jets chora

Redakcja abcZdrowie

Witam,

proszę się zgłosić do ginekologa tak szybko, jak jest to możliwe. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej tydzień po porodzie, czyli podczas połogu, jest niedopuszczalne.

Połóg to okres około 6 tygodni od porodu (niezależnie od tego, czy był to poród siłami natury, czy cesarskie cięcie), podczas których macica oczyszcza się z resztek porodowych w postaci krwi i skrzepów, nazywanych odchodami połogowymi. Szerzej na temat połogu w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/polog.

W przypadku porodu siłami natury takie krwawienie może trwać nawet 3-4 tygodnie, po cesarskim cięciu – 1-2 tygodnie. Jednak nawet mimo ustąpienia krwawienia, 6 tygodni to okres szczególny dla kobiety – nie wolno wtedy współżyć, wprowadzać czegokolwiek do pochwy, podnosić ciężkich rzeczy itd. W tym czasie nie powinna również nadejść miesiączka.

Oczywiście zdarzają się takie przypadki, lecz jest to bardzo rzadkie zjawisko, by menstruacja pojawiła się przed zakończeniem połogu. O miesiączce po porodzie przeczyta Pani w artykule dostępnym pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/miesiaczka-po-porodzie.

Z tego właśnie powodu powinna Pani skonsultować się z ginekologiem – na pewno konieczne będzie wykonanie badania USG TV w celu oceny kondycji macicy. Proszę go koniecznie poinformować o stosowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Zachęcam również do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-w-pologu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.