Dlaczego mam to krwawienie?

2 miesiące temu miałam cesarskie cięcie. Nie dawno miałam lekkie krwawienie z 4/5 dni bezbolesne i myślałam że to miesiączka. Jednak po tygodniu zaczął mnie boleć brzuch jak na miesiączkę i dostałam krwawienia. Myślałam że to miesiączka ale to trwa już 11 dni temu, lekko pobolewa mnie podbrzusze i krwawienie jest dość mocne co robić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przyjmuje się, że trwający 6 tygodni połóg jest czasem, kiedy powinno pojawić się krwawienie – po cesarskim cięciu trwa zazwyczaj około 1-2 tygodni. Pierwsza miesiączka powinna pojawić się po okresie połogu, najczęściej jednak moment jej pojawienia się zależny jest od tego, czy i jak często kobieta karmi piersią.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/miesiaczka-po-porodzie.

Niemniej zarówno w przypadku nasilonego, jak i przedłużającego się krwawienia zdecydowanie nie należy bagatelizować problemu. Powinna Pani jak najszybciej zgłosić się do ginekologa – tylko badanie wziernikiem oraz USG transwaginalne może pomóc w ustaleniu przyczyny krwawienia. Ważne, by wykluczyć patologie w obrębie narządu rodnego.

Niewykluczone, że krwawienie jest krwawieniem menstruacyjnym, natomiast jego nasilenie i częstotliwość występowania wynika po prostu z zaburzeń hormonalnych lub ma związek z regeneracją miejsca łożyskowego w macicy. Teoretycznie okresu połogu jest czasem, w którym organizm wraca do równowagi sprzed porodu, ale należy pamiętać, że unormowanie gospodarki hormonalnej może trwać wiele miesięcy. Jeżeli przy tym karmi Pani piersią, to również wysokie stężenie prolaktyny może powodować zaburzenia cyklu.

W przypadku braku zmian patologicznych lekarz może przepisać Pani tabletki antykoncepcyjne w celu zatrzymania nadmiernego krwawienia i wyregulowania cyklu menstruacyjnego.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-w-pologu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.