Czy dostałam już miesiączkę po porodzie?

Dzień dobry jestem 5 tygodni po porodzie czy to możliwe że dostałam już okresu ? Krew leci jak podczas normalnego okresu nie czuje przy tym żadnych bóli, dodam że mleko dla dziecka odciagam regularnie co 2 godziny?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie, jest to mało prawdopodobne, choć trudno ocenić bez badania.

Choć czas połogu, czyli podręcznikowo 6 tygodni, to granica umowna, to jednak jest to czas, w którym organizm kobiety wraca do normy po porodzie. Dlatego macica oczyszcza się poprzez wydalanie resztek poporodowych zwanych odchodami. Niestety nie wspomina Pani jak przebiegał dokładnie połóg oraz jak długo pojawiały się odchody połogowe. Po porodzie siłami natury krwawienie może trwać około 3-4 tygodni, zaś po cesarskim cięciu – 1-2 tygodnie. Więcej na temat połogu w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/polog.

Jeżeli obecnie krwawienie jest bezbolesne, to niewykluczone, że jest to wciąż krwawienie połogowe, zwłaszcza, że karmi Pani dziecko. Jest bardzo mało prawdopodobne, by po 5 tygodniach od porodu jajniki wznowiły swą pracę, mimo utrzymującego się we krwi wysokiego stężenia prolaktyny. Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/miesiaczka-po-porodzie.

Ponieważ po zakończeniu połogu każda kobieta powinna zgłosić się na kontrolę do ginekologa, to sugeruję, by nie zwlekała Pani z umówieniem się na wizytę. Konieczne jest wykonanie USG TV, by upewnić się, że macica oczyściła się prawidłowo po porodzie.

O powikłaniach w połogu traktuje ten artykuł, być może zainteresuje Panią: https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-w-pologu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.