Dlaczego mam żółtą wydzielinę z dróg rodnych po porodzie?

Witam , jestem prawie 8 tygodni po CC , połóg trwał 6 tygodni , przez 2 było krwawienie a później żółta wydzielina i znowu zaczęłam krwawić i trwa to już 2 tydzień . Krew od 2 dni ma bardzo nieprzyjemny zapach . Dodam jeszcze że podczas połogu gdy wydzielina była żółta przez krótki czas też był taki nieprzyjemny zapach . Czy to coś poważnego ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

odchody połogowe są wydzieliną towarzyszącą kobiecie po porodzie – choć zazwyczaj po rozwiązaniu przez cesarskie cięcie odchody zanikają szybciej. Co do samej postaci, natężenia i koloru odchodów, to początkowo są krwistą, niekiedy wręcz czarną wydzieliną w dużej ilości. Nie jest to tylko krew, ale także śluz i resztki doczesnej. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/polog.

Samo krwawienie trwa średnio około 2 tygodnie, ale odchody mogą utrzymywać się do końca połogu w postaci wydzieliny coraz jaśniejszej, bardziej śluzowej, pod koniec w kolorze żółtym. Ostatni etap to wydzielina surowicza – biaława lub przezroczysta. U Pani wydawałoby się, że połóg przebiega prawidłowo, choć niepokojący może być nieprzyjemny zapach wydzieliny.

Jeżeli taki był od początku połogu, to nie ma powodu do obaw, bo odchody poporodowe niestety zazwyczaj mają dość charakterystyczny zapach. Jeżeli jednak pojawia się on po upływie czasu, to może to wskazywać na powikłania połogowe, np. na infekcję o charakterze bakteryjnym. Niestety wydalane resztki po porodzie, ponieważ zawierają krew, to stanowią pożywkę dla bakterii.

Więcej na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/co-moze-oznaczac-nieprzyjemny-zapach-z-pochwy.

Krwawienie, które pojawiło się ponownie, być może jest menstruacją, choć nie można ustalić tego bez badania. Sugeruję, by niezwłocznie skonsultowała się Pani z ginekologiem. Badanie palpacyjne oraz USG TV być może pomoże w ustaleniu przyczyny Pani dolegliwości.

Zachęcam do lektury naszego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-w-pologu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.