Co oznacza ta żółta wydzielina po porodzie?

Witam Jestem miesiąc po porodzie naturalnym krwawienie ustalo jednak pojawiła się żółta wydzielina z pochwy i okolic odbytu. Poród zakończony nacięciem krocza z użyciem proznociagu w 36tc. Ból krocza odczuwam nadal okolice krocza jest czerwona a rana szczypie. Założono szwy rozpuszczalne ale nie wiem czy do końca się rozpuscily część z nich wypadła. Mam wrażenie ogromnej dziury w pochwie. Czy to wszystko jest normalne?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w przeciągu pierwszych 6 tygodni po porodzie, czyli w trakcie trwania połogu, może pojawiać się nawet pokaźna ilość wydzieliny, zwanej odchodami połogowymi. Początkowo jest to krew wraz ze skrzepami, później krwawienie słabnie i przypomina to miesiączkowe. W ostatnich tygodniach wydzielina powinna przybrać kolor żółty, a następnie stopniowo zaniknąć. To, co powinno budzić niepokój w okresie połogu, to nieprzyjemny zapach wydzieliny czy dodatkowe dolegliwości w postaci gorączki, dreszczy czy bólu podbrzusza – to może wskazywać na infekcję, wymagającą niezwłocznego skonsultowania się z ginekologiem.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-w-pologu.

Natomiast jeżeli wydzielina sączy się także z odbytu to nie jest to fizjologiczny proces i również oznacza konieczność konsultacji lekarskich. Jeżeli nie zaszła pomyłka i faktycznie wydzielina wydobywa się także z odbytu, to proszę nie zwlekać z wizytą u lekarza.

Proszę również pamiętać, że niezależnie od tego, czy połóg przebiega bez zakłóceń, czy też cokolwiek budzi Pani wątpliwości, po zakończeniu połogu, czyli po około 6 tygodniach od porodu, wskazana jest kontrolna wizyta u ginekologa. Ma ona na celu ustalenie, czy okres połogu dobiegł końca i czy nie ma żadnych powikłań.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/zolte-uplawy-przyczyny-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.