Czy to może być okres 4 tygodnie po porodzie?

Dzień Dobry Urodziłam 13.07.2020 drogą cięcia cesarskiego. Połóg przebiegał do tej pory prawidłowo lecz wczoraj dostałam krwawienia. Jest ono takie samo jak to miesiaczkowe tylko mniej obfite. Chciałabym się zapytać czy to może być miesiączka 4 tygodnie po porodzie? Dodam, że nie karmiłam piersią syna jedynie próbowano dostawić go do piersi i trwalo to dosłownie 5 minut pokarm w piersiach już zanikł. Dzis czuje takie same bóle jak te menstruacyjne a należę do kobiet z bolesnymi miesiaczkami. Ból obejmuje jajniki i okolice nerek/krzyża.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

raczej podczas połogu – trwającego ok. 6 tygodni – nie powinno nastąpić krwawienie miesięczne, jest na to za wcześnie. Jeżeli jednak do tej pory połóg przebiegał bez komplikacji, a odchody przestały się pojawiać, to być może ma Pani pierwszą miesiączkę po porodzie. W przeciwnym wypadku krwawienie, błędnie brane za miesiączkę, może być odchodami połogowymi. Więcej o połogu pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/polog.

Niemniej sugeruję, by skonsultowała się Pani z ginekologiem – zazwyczaj kolejna wizyta ma miejsce dopiero po połogu, jednak sądzę, że w tej sytuacji warto zgłosić się do specjalisty wcześniej – konieczne jest wykonanie USG narządu rodnego, by ustalić przyczynę krwawienia. Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/krwawienie-po-porodzie.

Choć może to być niepokojący objaw, to jeżeli zauważyła Pani podobieństwo do typowych dla siebie objawów menstruacji, to prawdopodobnie nie ma Pani powodu do obaw. Faktycznie kobiety, które nie karmią piersią dostają miesiączkę wcześniej z uwagi na spadek prolaktyny (hormonu sterującego laktacją) we krwi. O pierwszej po porodzie miesiączce mówi ten materiał, być może Panią zainteresuje: https://portal.abczdrowie.pl/miesiaczka-po-porodzie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.