Czy powinno mnie to już zaniepokoić?

Witam.. Jutro minie 6 tygodni od porodu który zakończył się cesarskim cięciem. Nadal choć bardzo rzadko pojawiaja się u mnie odchody połogowe które mają barwę krwistoczerwona. Czy połóg trwa równe 6 tygodni bez żadnych odstępstw od normy? Czy powinno mnie to już zaniepokoić?

Redakcja abcZdrowie

Witam, 6 tygodni połogu oznacza orientacyjny okres następujący po porodzie, w którym kobieta dochodzi do sił i zdrowia. Jest to długość umowna, zależna od wielu czynników. Odchody połogowe są bardzo intensywne zwłaszcza w pierwszych dniach tego okresu, wówczas też mają barwę jasnoczerwoną i zawierają skrzepy. Z czasem powinno ich być coraz mniej, coraz bardziej mogą przypominać zwykłą miesiączkę aż do zupełnego ustania. Teoretycznie powinny występować ok. 10 dni w dużym nasileniu i zmieniać swój kolor aż po jasnobrązowy/żółty. Niepokój powinny budzić zwłaszcza, gdy ich ilość się nie zmniejsza a kolor jest intensywnie czerwony albo kobiecie towarzyszy gorączka. Dokładniej ten problem został opisany tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-w-pologu. Krwawienia mogą być ciemniejsze i nasilać się także po wysiłku fizycznym, więc proszę zwrócić uwagę na ten aspekt. Dodatkowo Pani niepokój powinny budzić inne dolegliwości – ból brzucha albo przykry zapach odchodów połogowych. Zachęcam do zapoznania się z artykułem, który szczegółowo tłumaczy kwestię krwawień poporodowych: https://portal.abczdrowie.pl/krwawienie-po-porodzie. Niemniej zachęcam do kontaktu – oczywiście telefonicznego – z lekarzem, najlepiej ginekologiem. Już krótka teleporada powinna wystarczyć, by określić poziom Pani problemu i ocenić czy potrzebna jest interwencja medyczna. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.