Czy te dolegliwości faktycznie są normlanym stanem?

Jestem w 4tyg połogu. Rodzilam naturalnie, macica już się obkurczyla a od tygodnia mam żółte uplawy. Od 2 tygodni zaobserwowalam bardzo nieprzyjemny, wręcz cuchnacy zapach z pochwy. Nie mam gorączki ani innych objawów. Ginekolog powiedział ze tak może być i to normalne.. dodam ze jest to bardzo uciążliwe. Czy faktycznie to normalne i kiedy minie? Co mogę z tym zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

połóg to okres po porodzie trwający ok. 6 tygodni, w czasie których narządy rodne i cały organizm kobiety wraca do sprawności i formy sprzed czasu ciąży i porodu. W kontekście obkurczającej się macicy, wydalającej tzw. odchody, jest to czas bardzo ważny i wymaga wzmożonej czujności. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/polog.

Początkowo duże ilości krwi wraz ze skrzepami, stopniowo zanikające z czasem, by przejść w postać plamienia oraz upławów stopniowo tracących na intensywności pod względem ilości oraz zabarwienia są naturalne. Odchody połogowe to resztki tkankowe usuwane dzięki skurczom macicy w różnym natężeniu. W pierwszych dniach są czarne lub krwistoczerwone, lecz z czasem mogą przybrać kolor, o którym pisze Pani – żółty, a nawet szarawy czy biały. Odsyłam do tego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/pierwsze-dni-po-porodzie.

Natomiast niepokojącym sygnałem jest ich nasilenie się z czasem zamiast zanikania lub pojawienie się innych niefizjologicznych objawów, związanych np. z zapachem. W Pani przypadku upławy o nieprzyjemnej woni mogą świadczyć o infekcji intymnej, gdyż okres połogu niestety sprzyja stanom zapalnym, nawet mimo zachowanej higieny intymnej. Sugeruję zatem wizytę u ginekologa – być może warto wykonać posiew wydzieliny, a także za pomocą USG upewnić się co do stanu samej macicy. Być może zainteresuje Panią również ten materiał: https://parenting.pl/polog-wydzielina-z-drog-rodnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.