Dlaczego wydzielina podczas połogu jest żółta?

Witam. Jestem w 4 tygodniu połogu, od kilku dni czuję pobolewanie podbrzusza, raz z lewej strony a raz z prawej (we wcześniejszych tygodniach tego bólu nie czułam). Wydzielina z pochwy już przybrała żółty kolor ale dziś zauważyłam że jest znów lekko czerwona. Czy te bóle i zmiana koloru wydzieliny są powodem do niepokoju?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

odchody połogowe początkowo – nawet przez pierwsze 14 dni – są intensywnie czerwone lub brązowe, zaś wraz z upływem czasu ich barwa i ilość powinny się zmieniać. Kolor żółty wydzieliny z pochwy świadczy o prawidłowo przebiegającym procesie oczyszczania się macicy. Możliwe są również bóle skurczowe. Zachęcam do lektury materiału: https://portal.abczdrowie.pl/polog.

Przyjmuje się, że do najbardziej niepokojących sygnałów należy zmiana koloru odchodów połogowych na zielony, ropny, a także pojawienie się nieprzyjemnego zapachu z pochwy czy gorączka. To obliguje do niezwłocznego odwiedzenia ginekologa. Równie niepokojące jest zwiększenie się ilości wydzieliny. Więcej o powikłaniach w połogu przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-w-pologu.

W Pani przypadku nic nie wskazuje na to, by niepokojące Panią symptomy świadczyły o jakimś stanie patologicznym w obrębie narządu rodnego. Niemniej proszę umówić się na wizytę u ginekologa – każda kobieta powinna ją odbyć po upływie 6 tygodni od porodu, czyli po zakończeniu połogu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.