Co robić z suchością pochwy po połogu?

Witam, aktualnie jestem 6 tygodniu po cesarskim cięciu. Krwawe upławy połogowe zakończyły się u mnie po 3 tygodniach (nie karmię piersią) i przybrały kolor bezbarwny. Rozpoczęłam współżycie w okolicach 6 tygodnia i na drugi dzień po stosunku upławy są zabarwione krwią w kolorze żywoczerwonym. Krew widoczna jest również na papierze toaletowym. Dodatkowo odczuwam suchość przy wejściu do pochwy. Bardzo proszę o informację co może być przyczyną.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

być może upławy zabarwione krwią związane są z rozpoczęciem współżycia. Inną możliwą przyczyną jest po prostu menstruacja.

Aktualnie jest Pani 6 tygodni po porodzie. Mniej więcej tyle trwa połóg, a po połogu powinna Pani udać się do ginekologa na badanie kontrolne. Proszę więc umówić się do niego na wizytę i opowiedzieć o swoich dolegliwościach.

Jeśli zaś chodzi o suchość pochwy, to jest to naturalne zjawisko występujące po porodzie, które związane jest ze spadkiem poziomu estrogenów. W celu pozbycia się suchości pochwy można stosować specjalne globulki dopochwowe.

Podobne pytania wraz z odpowiedziami specjalistów znajdują się pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwawienia-po-wspolzyciu-po-pologu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wspolzycie-w-5-tygodniu-pologu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/powrot-do-wspolzycia-po-cieciu-cesarskim.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.