Czy w tej sytuacji mogę mieć cesarkę?

Witam jestem w 38 tyg od 4 tyg wiem ze mam wielowodzie AFI 29.3cm .3tyg temu byłam w szpitalu majac juz skorcze dostałam sterydy i puszczono mnie do domu .skorcze mam co jakis czas i często stawia mi się brzuch .prosze pomocy czy mogę mieć cesarska bardzo bym chciała pierwszy poród był bardzo trudny długi i z aplikacjami.prosilam pania doktor o cesarke mówi ze nie moze wypisać mi zaświadczenia boję się nie czyje sie na siłach by rodzić naturalnie brzuszek jest ogromny a ja niska i juz bez sił przez cala ciążę.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie napisała Pani, jakie komplikacje nastąpiły przy pierwszym porodzie – niestety wiele z nich nie predestynuje automatycznie do cesarskiego cięcia w przypadku ciąży kolejnej. Sugeruję, by zaufała Pani ginekologowi prowadzącemu ciążę, to on najlepiej zna Pani sytuację i wie, czy poród naturalny stanowi zagrożenie. Jeżeli specjalista uważa, że na ten moment nie widzi wskazań do rozwiązania ciąży metodą cesarskiego cięcia, to proszę zachować spokój. Choć poród może budzić obawy z uwagi na Pani historię, to jednak cesarka niesie za sobą szereg możliwych powikłań. Być może zechce Pani zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/rodzic-bez-bolu-wazniejsze-niz-rodzic-naturalnie.

Z kolei wielowodzie faktycznie może być niebezpieczne dla samej ciąży oraz dla dziecka – niekiedy zdarza się, że powoduje przedwczesny poród, natomiast w 38. tygodniu ciąży nie musi Pani obawiać się tego, zwłaszcza, że podane zostały sterydy. Wielowodzie stanowi wskazanie do cesarki tylko w sytuacji, gdy wskutek dużej ilości wód dziecko będzie ułożone w dniu porodu w sposób poprzeczny lub miednicowy. Odsyłam do artykułu: https://parenting.pl/wielowodzie-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.