Czy będę musiała mieć cesarskie cięcie?

Dzień dobry, w wieku 12 lat miałam pęknięcie kręgosłupa w odcinku piersiowym, 12 kręg. Przez rok chodziłam w gorsecie ortopedycznym. Obecnie mam 28 lat i jestem w 30 tc. Niedawno dowiedziałam się, że gdy miało się uszkodzony kręgosłup jest to wskazanie do CC. Moje pytanie brzmi czy faktycznie w moim przypadku będę musiała mieć cc? Dodam, ze nigdy nie miałam problemów ani bóli kręgosłupa.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie do końca jest to prawda. Nie każde schorzenie i nie każdy uraz kręgosłupa predestynuje do rozwiązania ciąży metodą cesarskiego cięcia. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie, to jest – ostateczną decyzję podejmuje ginekolog prowadzący ciążę na podstawie zebranego wywiadu oraz dostarczonej dokumentacji medycznej bądź opinii innego specjalisty, zaświadczającego konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Więcej o cesarskim cięciu i wskazaniach do zabiegu pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/cesarskie-ciecie.

W Pani przypadku konieczne są konsultacje z ortopedą bądź neurochirurgiem, który na podstawie historii choroby (związanej z urazem kręgosłupa w odcinku piersiowym), wyników badań – RTG bądź MRI, badania fizykalnego oraz zebranego wywiadu i zgłaszanych przez Panią dolegliwości będzie w stanie ocenić czy poród siłami natury może stanowić zagrożenie dla Pani zdrowia.

Niemniej jest bardzo prawdopodobne, że jeżeli nie ma Pani żadnych problemów z kręgosłupem manifestujących się bólami, to cesarskie cięcie nie będzie konieczne. Jeśli jest Pani zainteresowana problematyką złamań w obrębie kręgosłupa, to odsyłam do naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zlamania-kregoslupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.