Czy będę musiała mieć cesarskie cięcie?
Dzień dobry, w wieku 12 lat miałam pęknięcie kręgosłupa w odcinku piersiowym, 12 kręg. Przez rok chodziłam w gorsecie ortopedycznym. Obecnie mam 28 lat i jestem w 30 tc. Niedawno dowiedziałam się, że gdy miało się uszkodzony kręgosłup jest to wskazanie do CC. Moje pytanie brzmi czy faktycznie w moim przypadku będę musiała mieć cc? Dodam, ze nigdy nie miałam problemów ani bóli kręgosłupa.

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
nie do końca jest to prawda. Nie każde schorzenie i nie każdy uraz kręgosłupa predestynuje do rozwiązania ciąży metodą cesarskiego cięcia. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie, to jest – ostateczną decyzję podejmuje ginekolog prowadzący ciążę na podstawie zebranego wywiadu oraz dostarczonej dokumentacji medycznej bądź opinii innego specjalisty, zaświadczającego konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Więcej o cesarskim cięciu i wskazaniach do zabiegu pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/cesarskie-ciecie.
W Pani przypadku konieczne są konsultacje z ortopedą bądź neurochirurgiem, który na podstawie historii choroby (związanej z urazem kręgosłupa w odcinku piersiowym), wyników badań – RTG bądź MRI, badania fizykalnego oraz zebranego wywiadu i zgłaszanych przez Panią dolegliwości będzie w stanie ocenić czy poród siłami natury może stanowić zagrożenie dla Pani zdrowia.
Niemniej jest bardzo prawdopodobne, że jeżeli nie ma Pani żadnych problemów z kręgosłupem manifestujących się bólami, to cesarskie cięcie nie będzie konieczne. Jeśli jest Pani zainteresowana problematyką złamań w obrębie kręgosłupa, to odsyłam do naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zlamania-kregoslupa.