Czy mam jakąś szansę na cesarskie cięcie?

Cesarskie cięcie Mam 38 lat, urodziłam dwa razy siłami natury i raz poroniłam. Teraz jestem w ciąży i nie chcę znowu rodzić sn. Boję się tego straszliwie, bo poprzednio porody były makabryczne, a moje narządy wyglądały jak poszarpana galaretka. Poza tym dwa lata temu miałam podejrzenie TIA, nie postawiono konkretniej diagnozy. Bo lekarz pierwszej pomocy zignorował mnie, a później po badaniach wyszły już ubytki w korze w płacie czołowym. Zaś inny neurolog podejrzewał padaczkę. W jaki sposób mogę zabiegać o CC. Biorąc pod uwagę powyższe dane.

Redakcja abcZdrowie

Witam, na możliwość przeprowadzenia cięcia cesarskiego w Pani przypadku składa się kilka czynników: lęk przed porodem naturalnym oraz wskazania na tle neurologicznym. „Zabieganie” o cesarskie cięcie to nie jest dobre określenie – proszę pamiętać, że tego rodzaju rozwiązanie ciąży to poważny zabieg ginekologiczny polegający na przecięciu powłok brzusznych i wydobyciu dziecka. Więcej o cesarskim cięciu i wskazaniach ku niemu przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/wskazania-do-cesarskiego-ciecia. O takie rozwiązanie się nie zabiega – takie rozwiązanie bywa niestety koniecznością. Obecnie obserwuje się coraz więcej porodów przez cesarskie cięcie i z tego powodu ginekolodzy uważniej przyglądają się faktycznym przesłankom ku nim. Jeśli chodzi o Pani schorzenia – to jest padaczkę oraz TIA, to musi to Pani skonsultować z neurologiem, który po zapoznaniu się z historią choroby, wynikami badań oraz po zebraniu wywiadu – będzie mógł wydać opinię o konieczności zrezygnowania z porodu siłami natury. Takie zaświadczenie przedstawia Pani ginekologowi prowadzącemu ciążę – to do niego należy ostateczna decyzja, choć zazwyczaj w przypadku pozapołożniczych wskazań do cesarki ginekolog przychyla się do decyzji innych specjalistów. Jednak bez takiej opinii ginekolog może nie wziąć pod uwagę Pani obaw, ponieważ nie może bazować na podejrzeniach chorób neurologicznych. W przypadku wskazań psychiatrycznych – jeśli takie zaistnieją u Pani – to psychiatra wystawia opinię o konieczności wykonania cięcia cesarskiego. Mam tu na myśli tzw. tokofobię – jest to paniczny, chorobliwy lęk przed porodem i wszystkim, co z nim związane, najogólniej rzecz ujmując. Na schorzenie to cierpi ok. 10% ciężarnych i w przypadku zdiagnozowania tego problemu przez psychiatrę faktycznie istnieje wskazanie do rozwiązania ciąży drogą cesarskiego cięcia. Szczegółowo ten problem został omówiony w naszym artykule, zachęcam do zapoznania się: https://portal.abczdrowie.pl/tokofobia. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.