Czy ten zabieg mógł być wskazaniem do cesarskiego cięcia?

Witam, kilka lat temu miałam zabieg na miednicy - wycięcie kostniaka (lewy talerz kości biodrowej). Aktualnie jestem w ciąży i zastanawiam się czy to nie jest wskazanie do cc?

Redakcja abcZdrowie

Witam, kostniak czyli osteoma, to łagodna zmiana nowotworowa lokalizująca się na kości i wyrastająca ponad jej poziom. Najczęściej dotyczy kości czaszki, rzadziej miednicy. Jej leczenie polega na usunięciu chirurgicznym zmiany. Po tym zabiegu pacjent wraca do pełnej sprawności fizycznej, zatem prawdopodobnie osteoma nie stanowi podstawy do przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Więcej o nowotworach kości w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kostniak-rodzaje-objawy. Jeśli chodzi o wskazania do cesarskiego cięcia, to poza położniczymi, istnieje szereg wskazań natury ogólnej, wynikających ze stanu zdrowia matki. Oceny dokonuje lekarz specjalista, wystawiając w razie potrzeby zaświadczenie o wskazaniu do rozwiązania ciąży za pomocą cesarskiego cięcia. Zaświadczenie to wraz z ewentualną dokumentacją potwierdzającą przebieg choroby należy przedłożyć ginekologowi prowadzącemu ciążę – to on podejmuje ostateczną decyzję o wykonaniu cięcia cesarskiego. Sugeruję rozmowę z lekarzem specjalistą – chirurgiem lub onkologiem, on będzie w stanie stwierdzić, czy występuje jakiekolwiek ryzyko powikłań z powodu usuniętego kostniaka przy porodzie siłami natury. Proszę pamiętać, że cesarskie cięcie również niesie za sobą ryzyko powikłań i jest bardzo istotne, by właściwie dokonać oceny ryzyka w przypadku porodu naturalnego – jest zazwyczaj bezpieczniejszy i dla matki, i dla dziecka. O cięciu cesarskim może Pani przeczytać w naszym artykule, do czego serdecznie zachęcam: https://portal.abczdrowie.pl/rodzic-bez-bolu-wazniejsze-niz-rodzic-naturalnie. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.