Czy ropień około odbytniczy jest wskazaniem do cesarskiego cięcia?

Witam. Czy ropień około odbytniczy jest wskazaniem do cesarskiego cięcia ? W zeszlym roku mialam nacinany, później mi się odnowił. Mam unikać parcia podczas korzystania z toalety, bo jest ryzyko powstania przetoki. A wiadomo ze podczas porodu siłami natury cala dolna część mocno pracuje i jest to spory wysiłek. Czy chirurg czy proktolog moze zlecić cesarske cięcie ? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, jest taka możliwość, że w Pani przypadku konieczne będzie rozwiązanie ciąży przez cesarskie cięcie.

Ostateczną decyzję podejmuje zawsze ginekolog prowadzący ciążę, a nie specjalista – w tym wypadku proktolog czy chirurg – niemniej zawsze robi to na podstawie zaświadczenia od specjalisty. Stąd powinna Pani skonsultować się z lekarzem, u którego się Pani leczy bądź leczyła.

Badanie per rectum oraz zapoznania się z historią choroby pozwoli proktologowi na ocenę ryzyka w przypadku porodu siłami natury. Jeżeli specjalista uzna, że zachodzi ryzyko powstania przetoki odbytu bądź innych powikłań wynikających z ropnia okołoodbytniczego, wystawi zaświadczenie, które będzie Pani musiała przedstawić ginekologowi.

Proszę również porozmawiać na ten temat z ginekologiem prowadzącym ciążę, na pewno będzie musiał wziąć pod uwagę Pani chorobę.

Jeśli jest Pani zainteresowana, to o ropniu okołodobytniczym oraz przetoce przeczyta Pani w naszych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/ropien oraz https://portal.abczdrowie.pl/przetoka-odbytu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.