Czy torbiel szyszynki jest wskazaniem do cc?

Torbiel szyszynki - wskazanie do CC? Witam, poltora roku temu zdiagnozowano u mnie torbiel szyszynki wymiary 2 milimetry na 3 milimetry, aktualnie jestem w 8 miesiącu ciąży i chciałam zapytać czy torbiel jest wskazaniem do cesarskiego cięcia, czy mogę bez problemu rodzic naturalnie? Dodam, że nie mam żadnych objawow, torbiel wykryta przypadkiem. Konsultowałam wtedy wyniki z neurologiem i nawet nie zwrócił uwagi na to, że wyszła torbiel. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedz.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

na ten temat powinna Pani porozmawiać z neurochirurgiem lub neurologiem – po zapoznaniu się ze zdjęciami MRI będą w stanie ocenić, czy cesarskie cięcie jest w Pani przypadku koniecznością. Jeśli jest Pani zainteresowana, to w tym materiale dowie się Pani więcej na temat cesarki – wskazań do niej oraz możliwych powikłań: https://portal.abczdrowie.pl/wskazania-do-cesarskiego-ciecia.

Torbiel szyszynki w Pani przypadku nie jest duża, więc istnieje prawdopodobieństwo, że bez obaw może Pani podjąć próbę porodu siłami natury, jednak sam wymiar torbieli to za mało, by jednoznacznie ocenić tę sytuację. Niektórzy specjaliści w przypadku torbieli szyszynki profilaktycznie przychylają się do rozwiązania ciąży za pomocą cesarskiego cięcia. Inni z kolei przyznają, że torbiel, zwłaszcza niewielka i nie dająca żadnych objawów neurologicznych zdecydowanie nie jest przeciwwskazaniem do porodu siłami natury. Warto wspomnieć, że małe torbiele szyszynki są stosunkowo częstą przypadłością diagnozowaną niejako przypadkiem, przy okazji badania MRI – nie dają żadnych objawów, nie rosną i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.

Więcej o torbieli szyszynki może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/torbiel-szyszynki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.