Czy ta torbiel jest groźna dla mnie?

Dzień dobry od dwóch miesięcy boli mnie głowa codziennie jest to ból uciążliwy bo nawet mnie mdli.Moja pani doktor skierowała mnie na badania rezonansu ale również przepisała tabletki na ból głowy.Wvrezonansie wyszło że mam torbiel szyszynki wielkości 11mm.Tabletki się skończyły a głowa nadal boli.Zauwazylam że mam zawroty głowy boję się sama wyjść,na dodatek niewiem czy to ma z tym coś wspólnego ale się zapominam nie pamiętam poprzedniego dnia tylko jakieś urywki.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

torbiel szyszynki jest łagodną zmianą, stosunkowo często wykrywaną w badaniach, niejako przypadkiem. Dzieje się tak, ponieważ przeważnie guz na szyszynce nie daje żadnych objawów. W takim wypadku należy go jedynie kontrolować – o czym decyduje neurolog. Szerzej o torbieli szyszynki w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/torbiel-szyszynki.

Natomiast bywa, że stosunkowo duży rozmiar torbieli, powodując ucisk sąsiednich struktur daje dolegliwości neurologiczne – ból głowy, niekiedy zaburzenia widzenia i inne. W takim wypadku konieczne jest leczenie farmakologiczne (czyli uśmierzanie bólu), a czasami i chirurgiczne. Odsyłam do odpowiedzi ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/codzienny-bol-glowy-i-torbiel-szyszynki oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/torbiel-szyszynki-i-ciezka-praca.

Na ten temat powinna Pani porozmawiać z neurochirurgiem – ocena Pani dolegliwości oraz zapoznanie się z wynikami badań obrazowych umożliwią dokonanie decyzji co do dalszego postępowania leczniczego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.