Czy ból głowy ma związek z torbielą zatoki szczękowej?

Torbiel zatoki szczekowej w rezonansie magnetycznym głowy u 11 syna wyszła torbiel zatoki szczekowej 2 cm. Co nalezy z tym zrobić ? zostawić czy operacja? Syn ma dosc czeste bóle głowy, czy to moze być powiązane z tym ?
MĘŻCZYZNA, 43 LAT 2 miesiące temu

Agresja u dzieci autystycznych

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się więcej o agresji u dzieci autystycznych.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy!

Torbiel w zatoce szczękowej jest to częsta przypadłość wykrywana podczas badania RTG bądź tomografii komputerowej zatok.

Schorzenie to jest patologiczną przestrzenią wypełnioną płynną lub półpłynną wydzieliną, zlokalizowaną w pneumatycznych przestrzeniach, jakim są zatoki.

Torbiele te są częściej wykrywane u mężczyzn niż kobiet. Powstają one na skutek przewlekłych infekcji wirusowych lub bakteryjnych zatok.

Przyczyną tworzenia się torbieli są również zmiany okołowierzchołkowe korzeni zębów, a także zaawansowana próchnica.

Do głównych objawów torbieli w zatokach szczękowych zaliczyć można: ból zębów, niedrożność nosa, uczucie ucisku w twarzoczaszce, ból uszu, zmęczenie oraz niekiedy gorączka i utrata węchu.

Jeśli torbiel jest niewielka to zazwyczaj pozostawia się ją do obserwacji. Stosowane są wtedy między innymi donosowe sterydy i leki przeciwzapalne. Natomiast, jeżeli zmiana ta wypełnia przynajmniej połowę jamy zatoki, to należy usunąć ją operacyjnie.

Zalecamy skonsultować się z lekarzem laryngologiem, który zdecyduje o konieczności usunięcia torbieli z zatoki szczękowej u Pańskiego syna. Prawdopodobnie zastosuje odpowiednią farmakoterapię, która złagodzi objawy wynikające z tej przypadłości.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zatoki-szczekowe-rola-najczestsze-choroby

Odpowiedzi na podobne pytania znajdzie Pan pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-znaczy-taka-torbiel-w-zatoce-szczekowej

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/torbiel-w-zatoce-szczekowej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty