Czy ból głowy ma związek z torbielą zatoki szczękowej?
Torbiel zatoki szczekowej w rezonansie magnetycznym głowy u 11 syna wyszła torbiel zatoki szczekowej 2 cm. Co nalezy z tym zrobić ? zostawić czy operacja? Syn ma dosc czeste bóle głowy, czy to moze być powiązane z tym ?

MĘŻCZYZNA, 43 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witamy!
Torbiel w zatoce szczękowej jest to częsta przypadłość wykrywana podczas badania RTG bądź tomografii komputerowej zatok.
Schorzenie to jest patologiczną przestrzenią wypełnioną płynną lub półpłynną wydzieliną, zlokalizowaną w pneumatycznych przestrzeniach, jakim są zatoki.
Torbiele te są częściej wykrywane u mężczyzn niż kobiet. Powstają one na skutek przewlekłych infekcji wirusowych lub bakteryjnych zatok.
Przyczyną tworzenia się torbieli są również zmiany okołowierzchołkowe korzeni zębów, a także zaawansowana próchnica.
Do głównych objawów torbieli w zatokach szczękowych zaliczyć można: ból zębów, niedrożność nosa, uczucie ucisku w twarzoczaszce, ból uszu, zmęczenie oraz niekiedy gorączka i utrata węchu.
Jeśli torbiel jest niewielka to zazwyczaj pozostawia się ją do obserwacji. Stosowane są wtedy między innymi donosowe sterydy i leki przeciwzapalne. Natomiast, jeżeli zmiana ta wypełnia przynajmniej połowę jamy zatoki, to należy usunąć ją operacyjnie.
Zalecamy skonsultować się z lekarzem laryngologiem, który zdecyduje o konieczności usunięcia torbieli z zatoki szczękowej u Pańskiego syna. Prawdopodobnie zastosuje odpowiednią farmakoterapię, która złagodzi objawy wynikające z tej przypadłości.