Co oznacza mój wynik RTG zatok?

Dzień dobry.Miesiąc temu byłam leczona drugi raz antybiotykiem ale ból policzków utrzymuje się, bez kataru.Wynik badania tomografu zatok,,zgrubienia błony śluzowej ścian zatok szczękowych do ok.2,5 mm,ściany dolnej zatoki klinowej lewej do 6,czołowej prawej do 2 mm.Poza tym zatoki oboczne nosa prawidłowej powietrzności.Płyn w komórkach sitowia.Kompleks ujściowo-przewodowy drożny.Poza tym zatoki oboczne nosa prawidłowe".Co oznacza wynik?Mam odległy termin u laryngologa,czy jest konieczna pilna konsultacja?Dodatkowo boli mnie kark.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam, że występują u Pani tak uciążliwe objawy ze strony zatok. Prawidłowo również, że wykonała Pani badanie tomografii komputerowej. Jest to dość precyzyjna diagnostyka w kierunku wszelkich nieprawidłowości, występujących w obrębie badanej części ciała.

Biorąc pod uwagę wspomniane dolegliwości, a także opis badania cyfrowego, można by stwierdzić, że występują liczne zgrubienia błony śluzowej w poszczególnych zatokach. Prawdopodobnie mogłoby to świadczyć o torbieli retencyjnej ukształtowanej w zatoce szczękowej, klinowej i czołowej. Nie są to groźne zmiany, ale mogą powodować objawy bólowe, uczucie niedrożności nosa, a także częste bóle głowy i twarzoczaszki.

Pojawienie się torbieli w danej zatoce jest najczęściej wynikiem licznych infekcji górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, a także alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.

Ze względu na odległość, bardzo trudno jest ocenić dokładnie wynik Pani badania. Zalecamy więc poczekać spokojnie na wizytę u laryngologa. Specjalista zdecyduje o dalszym postępowaniu, polegającym głównie na leczeniu objawowym. Jeżeli będzie konieczność, może zostać podjęta decyzja o operacyjnym leczeniu takich zmian.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższym artykule:

https://zdrowie.parenting.pl/endoskopowa-operacja-zatok

A odpowiedzi na podobne pytania będzie można przeczytać pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tomografia-komputerowa-zatok

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/torbiel-w-zatoce-szczekowej

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/torbiel-zatoki-szczekowej-czy-moze-byc-niebezpieczna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.