Co oznacza wynik TK zatok u 37-latka?

Witam, proszę o interpretację i komentarz do opisu TK zatok. Objawy pojawiły się po wizycie na basenie: Od 12 tygodni katar wodnisty, przezroczysty, ataki kichania i "kręcenia" w nosie, zatkane zatoki, sporadyczne uczucie głowy nadmuchanej jak balon. Brak bólu. Jestem alergikiem od ponad 20 lat - przeszedłem jeden pełen cykl odczulania (5 lat, ok. 15 lat temu), aktualnie odczulam się po raz drugi (cykl rozpoczęty we wrześniu 2022). Alergia na pyłki zbóż, traw, drzew oraz roztocza kurzu wraz z alergiami krzyżowymi na owoce pestkowe. Opis TK: Jamy oboczne nosa wykształcone prawidłowo. Błona śluzowa u podstawy prawej komory zatoki czołowej w niewielkim stopniu do ok. 4 mm pogrubiała. Pogrubiała śluzówka z zalegającą wydzieliną w części komórek sitowia przedniego po stronie prawej oraz w pojedynczych komórkach ostatnich sitowia tylnego lewego. W zatoce klinowej uogólnione przerosty błony śluzowej, maksymalnie do 5 mm, zmiany silniej wyrażone w komorze lewej. W zatoce szczękowej prawej uogólnione przerosty śluzówki z płynem, który wypełnia prawie całą objętość zatoki. W zatoce szczękowej lewej zgrubienia błony śluzowej do ok. 5 mm i zalegający płyn w pozycji leżącej układający się w poziom szerokości do 20 mm. Esowato skrzywiona przegroda nosa. Powietrzne małżowiny środkowe, w powietrznych częściach zalega wydzielina. Niedrożne ujście zatoki czołowej, szczękowej prawej oraz zatoki klinowej. Dość wąskie ujście zatoki szczękowej lewej. Dwa pytania: 1) Czy wskazane jest leczenie antybiotykowe wraz ze sterydowym? 2) Czy wskazana jest operacja korekcji przegrody nosowej oraz udrożnienia zatok?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonał Pana tak dokładną diagnostykę zatok. To niezbędne postępowanie profilaktyczne, zwłaszcza w przypadku takiego obciążenia, jakim jest alergia wziewna, o której wspomniano.

Biorąc pod uwagę wskazany opis tomografii komputerowej, można by stwierdzić, że przedstawiony obraz zatok jest typowy dla występującej alergii. Pogrubiała śluzówka wraz z zalegająca wydzieliną może świadczyć o stanie zapalnym wywołanym czynnikiem alergicznym, jakim jest między inny roztocze kurzu domowego. Zarówno w zatoce klinowej, jak i szczękowej wyodrębniono niewielkie zgrubienia, mogące wskazywać na obecność torbieli lub polipa.

Skrzywiona przegroda nosowa powinna być do dalszej obserwacji oraz kontroli w wyznaczonym terminie. Prawdopodobnie może być rozważany zabieg korekcji, aby ułatwić swobodne i drożne oddychanie. Jednak o takim postępowaniu powinien zdecydować wyłącznie lekarz, jak i o konieczności przyjmowania sterydów oraz preparatów z antybiotykiem.

Zalecamy Panu stacjonarną konsultację z lekarzem laryngologiem, który po badaniu przedmiotowym oraz analizie wyniku tomografii zdecyduje o dalszych krokach postępowania.

Życzymy Panu dobrego samopoczucia!

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok

https://zdrowie.parenting.pl/alergiczny-niezyt-nosa-a-zapalenie-zatok

https://portal.abczdrowie.pl/alergia-wziewna

https://portal.abczdrowie.pl/torbiele-w-zatoce-szczekowej-przyczyny-objawy-i-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.