Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 5 0 , 3 9 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

RTG zatok szczękowych: Pytania do specjalistów

Co oznacza ten wynik RTG zatok u 49-latki?

Dzień dobry od dwóch miesięcy boli mnie głowa, mam katar, który spływa gardłem i kaszel. Laryngolog skierował mnie na rtg. Dostałam opis zdjęcia: Hypolastyczna prawa zatoka czołowa. Zmniejszona przejrzystość zatok przynosowych na wykonanej projekcji badania z podejrzeniem przyściennych zagęszczeń... Dzień dobry od dwóch miesięcy boli mnie głowa, mam katar, który spływa gardłem i kaszel. Laryngolog skierował mnie na rtg. Dostałam opis zdjęcia: Hypolastyczna prawa zatoka czołowa. Zmniejszona przejrzystość zatok przynosowych na wykonanej projekcji badania z podejrzeniem przyściennych zagęszczeń zapalnych. Kolejną wizytę mam za miesiąc (NFZ). Czy ktoś mogłby mi wytłumaczyć ten opis.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co oznacza taki opis badania u 24-latki?

Co znaczy w zachylkach zębodolowych zatok szczękowych niewielkie pogrubienie śluzówek 4mm.przegroda nosa i kolec nosowy lekko esowato wypukłe na lewo stronę.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Co wynika z tego opisu rtg zatok?

Co oznacza ten opis przy RTG zatok: "zmniejszenie przejrzystości zatok szczękowych, sitowia i częściowo czołowych-na tle zmian zapalnych?"
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co może znaczyć ten obrzęk skóry na policzku?

Witam. Od kilku miesięcy obserwuje w miejscu skroni niewielki obrzęk skóry rozciągający się ku dołowi na górną część policzka. Obrzęk ten nie jest zaczerwieniony, nie swędzi, nie boli. Jest on miękki w dotyku. Jest asymetryczny - druga część twarzy pozostaje... Witam. Od kilku miesięcy obserwuje w miejscu skroni niewielki obrzęk skóry rozciągający się ku dołowi na górną część policzka. Obrzęk ten nie jest zaczerwieniony, nie swędzi, nie boli. Jest on miękki w dotyku. Jest asymetryczny - druga część twarzy pozostaje normalna. Wykluczono powiązanie z zatokami - badanie laryngologiczne wraz z RTG zatok nie wykazały nieprawidłowości. Również po przyjęciu leku przeciwalergicznego - feksofenadyna 180 mg obrzęk nie zniknął. Badania typu morfologia krwi, mocz, żelazo, TSH nie wykazały większych odstępstw, jedynie procentowy poziom limfocytów od kilku lat jest na poziomie około 60%. Stawy żuchwowo-skroniowe dość często wykazują zgrzyt przy otwieraniu szerzej jamy ustnej, jednak nie jest wyczuwalny ból. Na stałe nie przyjmuje żadnych leków. Proszę o poradę, gdzie dalej z powyższym problemem się skierować, ewentualnie jakie badania wykonać.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Izabela Lenartowicz
Lek. Izabela Lenartowicz

Czy taka torbiel powinna zostać usunięta?

Wykonałem angigrafię głowy, która wykazała obecność torbieli o średnicy 16mm w prawej zatoce szczękowej. Czy jest to niebezpieczne i musi zostać usunięte? Mężczyzna, 28 lat.
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek

Jak się pozbyć takiej wydzieliny z gardła?

Witam mam problem od kilku może kilkunastu lat i nie wiem gdzie szukać pomocy... każdego ranka wypluwać i odkrztyszam żółta wręcz brazowa wydzielinę z gardła przez to mam cały czas bardzo niemiły zapach z buzi mimo wszystkie żeby mam wyleczone... Witam mam problem od kilku może kilkunastu lat i nie wiem gdzie szukać pomocy... każdego ranka wypluwać i odkrztyszam żółta wręcz brazowa wydzielinę z gardła przez to mam cały czas bardzo niemiły zapach z buzi mimo wszystkie żeby mam wyleczone bo dbam o to. Miałam robione rtg zatog-wszystko w porządku, miałam robiony wymaz z gardła- nie ma żadnej bakterii, w wieku dziecięcym miałam uraz nosa i przez to skrzywiona przegrodę nosa wiec był rok temu robiony zabieg w szpitalu w Tarnobrzegu i juz myślałam że ten problem będę miała za sobą... niestety nic się nie zmieniło. Dodam ze bardzo ciężko mi się oddycha przez nos i cały czas sapie. Proszę o pomoc jak mogę się pozbyć tej cholernie śmierdzacej wydzieliny
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Co oznacza mój wynik RTG zatok?

Dzień dobry.Miesiąc temu byłam leczona drugi raz antybiotykiem ale ból policzków utrzymuje się, bez kataru.Wynik badania tomografu zatok,,zgrubienia błony śluzowej ścian zatok szczękowych do ok.2,5 mm,ściany dolnej zatoki klinowej lewej do 6,czołowej prawej do 2 mm.Poza tym zatoki... Dzień dobry.Miesiąc temu byłam leczona drugi raz antybiotykiem ale ból policzków utrzymuje się, bez kataru.Wynik badania tomografu zatok,,zgrubienia błony śluzowej ścian zatok szczękowych do ok.2,5 mm,ściany dolnej zatoki klinowej lewej do 6,czołowej prawej do 2 mm.Poza tym zatoki oboczne nosa prawidłowej powietrzności.Płyn w komórkach sitowia.Kompleks ujściowo-przewodowy drożny.Poza tym zatoki oboczne nosa prawidłowe".Co oznacza wynik?Mam odległy termin u laryngologa,czy jest konieczna pilna konsultacja?Dodatkowo boli mnie kark.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jak leczyć zatoki w takim stanie?

Rtg zatok .Przyscienny przerost blony śluzowej zatoki szczekowej. Obrzęki błony śluzowej zatok czolowych. Zatoki szczekowa prawa i sitowe powietrzne.Przegroda nosa skrzywienie.Obrzek błony śluzowej małżowin nosa.Prosze o interpretację byl bol glowy ciągle zatkany nos jak to leczyć i cóż to takiego.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Czy moje wyniki tomografii zatok oznaczają coś poważnego?

Odebrałam wyniki tomografi zatok ze względu na na częste infekcje. W prawej zatoce szczękowej na ścianie przyśrodkowej polip śr. 6mm w jej zachyłku zebodolowym polip śr 22mm poza tym zatoki przynosowe powietrzne. Kompleksy ujsciowo-przewodowe drożne. Prawostronne skrzywienie przegrody nosa pogrubienie... Odebrałam wyniki tomografi zatok ze względu na na częste infekcje. W prawej zatoce szczękowej na ścianie przyśrodkowej polip śr. 6mm w jej zachyłku zebodolowym polip śr 22mm poza tym zatoki przynosowe powietrzne. Kompleksy ujsciowo-przewodowe drożne. Prawostronne skrzywienie przegrody nosa pogrubienie małżowin nosa po stronie lewej, pneumatyzacja małżowin nosa środkowych. Czy to coś poważnego? Bardzo się obawiam że może się jakiś nowotwór rozwinąć.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Co oznacza taki opis RTG zatok przynosowych?

Odebrałem wyniki TK i co oznacza: 1 Symetryczne zwapnienie w jądrach podstawy śr do 8mm 2 Bogato rozbudowane zatoki przynosowe i upowietrzenie kości skroniowych. Jest czym się niepokoić?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Co oznacza opis RTG zatok u 26-latka?

Witam. Byłem ostatnio na RTG zatok i dostałem zdjęcie z opisem. Opis był taki: Przymglenie zatoki czołowej,zacienienie P zatoki szczękowej i dolnej części L. Czy może ktoś pomóc i wyjaśnić mi o co chodzi? Bo nic z tego nie rozumiem. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co oznaczają takie wyniki TK?

Prosze o pomoc w interpretacji wyników TK Stan po op Caldwell Luck'a lewej zatoki szczekowej. W przednio-gorno-przysrodkowej części operowanej lewej zatoki szczekowej widoczna jest przyscienna masa o gestosci tkanek miekkich, ulegająca wzmocnieniu kontrastowemu o wym 24x16x24mm Pooperacyjne ubytki scian kostnych... Prosze o pomoc w interpretacji wyników TK Stan po op Caldwell Luck'a lewej zatoki szczekowej. W przednio-gorno-przysrodkowej części operowanej lewej zatoki szczekowej widoczna jest przyscienna masa o gestosci tkanek miekkich, ulegająca wzmocnieniu kontrastowemu o wym 24x16x24mm Pooperacyjne ubytki scian kostnych tej zatoki- przedniej i przyśrodkowej. Poz tym zatoki przynosowe w normie, upowietrznione prawidłowo?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Co znaczy taki zapis w rtg zatok?

Co to znaczy zacienione komorki sitowia w rtg zatok?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Jak poradzić sobie z tym zatkanym nosem?

Mam pytanko, na RTG Wyszlo zaciemnienie zatoki szczekowej. Od listopada męczę sie z katarem takim przezroczystym jak klej babelkowym. Ledwie coś wydmucham. Rano się budze z zapchanym nosem a jak smarkam jakby krew i zbite kawałki żółtego. Wszytsko byłoby dobrze... Mam pytanko, na RTG Wyszlo zaciemnienie zatoki szczekowej. Od listopada męczę sie z katarem takim przezroczystym jak klej babelkowym. Ledwie coś wydmucham. Rano się budze z zapchanym nosem a jak smarkam jakby krew i zbite kawałki żółtego. Wszytsko byłoby dobrze gdyby nie te kropki w oczach. Odkąd mam ten nos zapchany mam męty i nie umiem sobie już z nimi poradzić. Nos przytkany. Proszę o pomoc.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co mam robić z tym przewlekłym katarem?

Od kilku lat mam uporczywy, przewlekły katar. Byłam u laryngologa, który stwierdził, że wszystko jest w porządku co zostało potwierdzone przez rtg zatok przynosowych. A także u alergologa, gdzie na testach nie wyszło nic szczególnego a przypisane leki na... Od kilku lat mam uporczywy, przewlekły katar. Byłam u laryngologa, który stwierdził, że wszystko jest w porządku co zostało potwierdzone przez rtg zatok przynosowych. A także u alergologa, gdzie na testach nie wyszło nic szczególnego a przypisane leki na potencjalną alergię nie pomagają na katar. Do jakiego lekarza mogę się skierować lub jakie inne badanie mogę wykonać? Dodam, że ciągły katar jest bardzo męczący w życiu codziennym...
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Dlaczego miewam te krwawienia z dróg oddechowych?

Dzień dobry. Mam 32 lata. Waga około 91 kg - uprawiam sport, nie piję alkoholu. We wrześniu zdarzyło mi się odkrztuszenie krwi z flegmą. Było to w trakcie przeziębienia. Zaczekałem i potem przeszło. Po czasie. W październiku i... Dzień dobry. Mam 32 lata. Waga około 91 kg - uprawiam sport, nie piję alkoholu. We wrześniu zdarzyło mi się odkrztuszenie krwi z flegmą. Było to w trakcie przeziębienia. Zaczekałem i potem przeszło. Po czasie. W październiku i listopadzie taka sytuacja zdarzyła się znowu kilka razy. Były to drobinki krwi we flegmie. Czasem takie bardziej włókna czasem takie kropki krwi. Udałem się do lekarza i dostałem skierowanie na RTG płuc i do laryngologa. Laryngolog stwierdził, że mam zaczerwienioną śluzówkę, poszerzone naczynia w kratki itp. I on podejrzewa refluks itp. Dostałem skierowanie na TK zatok przynosowych. Na opisie RTG wszystko ok poza: "Poszerzenie cienia śródpiersia górnego po str. prawej - wskazane USG tarczycy" - Obecnie czekam na USG tarczycy i TK zatok. Czy warto udać się do gastrologa? Skąd takie dziwne i pojedyczne krwawienia? Co oznacza ten zapis w RTG?
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek

Co znaczy mój wynik rtg zatok?

Witam.bolala mnie glowa juz od 2tyg. I promieniowal mi prawy polik.wczesmiej nigdy nie mialam takich dolegliwosci wiec zadzwonilam do rodzinnej i dala mi antybiotyk na zatoki amotaks po nim nie bylo poprawy wiec dala mi na rtg zatok i wyszlo... Witam.bolala mnie glowa juz od 2tyg. I promieniowal mi prawy polik.wczesmiej nigdy nie mialam takich dolegliwosci wiec zadzwonilam do rodzinnej i dala mi antybiotyk na zatoki amotaks po nim nie bylo poprawy wiec dala mi na rtg zatok i wyszlo poziome zacienienie w zachylkach zebodolowych obustronnie najpewniej plyn.czekam na wizyte u laryngologa bede wdzieczna za pomoc co znaczy wynik rtg
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Czy to może być powód tego bólu?

Witam, jestem kobietą mam 23 lata. Od około tygodnia pojawił się u mnie rozsadzający ból głowy, którem towarzyszy ucisk w okolicy nosa oraz między oczami. Laryngolog zalecił mi RTG zatok. Wynik: hyperplastyczna zatoka czołowa prawa i lewa. Pozostałe zatoki... Witam, jestem kobietą mam 23 lata. Od około tygodnia pojawił się u mnie rozsadzający ból głowy, którem towarzyszy ucisk w okolicy nosa oraz między oczami. Laryngolog zalecił mi RTG zatok. Wynik: hyperplastyczna zatoka czołowa prawa i lewa. Pozostałe zatoki oboczne nosa normoplastyczne. Obustronne pogrubienie błony śluzowej zatok szczękowych (powyżej 4mm) z przyściennym zacienmnieniem oraz cześciowym ograniczeniem powietrzności zatoki szczękowej prawej i lewej. Zmniejszenie powietrzności sitowia. Pozostałe zatoki prawidłowo upowietrznione. Skrzywiona przegroda kostna nosa. Czy to może być powód tego bólu?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Co wynika z mojego opisu zatok?

Co to może być pomocy miałam robione rtg opis:odcinkowe zgrubienie zatok czołowych w części centralnej
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Czy to zapalenie zatok jest poważne?

Lekarz stomatolog po usunięciu zęba skierował mnie na zbadanie zatok. Z opisu wyniku badania RTG – zdjęcie RTG zatok obocznych nosa: Niemal całkowite zacienienie i zniesienie powietrzności lewej zatoki szczękowej. Przyścienne zgrubienie błony śluzowej prawej zatoki szczękowej.... Lekarz stomatolog po usunięciu zęba skierował mnie na zbadanie zatok. Z opisu wyniku badania RTG – zdjęcie RTG zatok obocznych nosa: Niemal całkowite zacienienie i zniesienie powietrzności lewej zatoki szczękowej. Przyścienne zgrubienie błony śluzowej prawej zatoki szczękowej. Zatoki czołowe prawidłowo wykształcone oraz rtg o zachowanej powietrzności. Skierowanie na badanie RTG otrzymałem od Lekarza Rodzinnego, który po obejrzeniu wyniku badania RTG dał mi e-skierowanie do poradni otolaryngologicznej. Na skierowaniu napisał: J01.9 ostre zapalenie zatok nieokreślone. Jak sprawdziłem w interncie ja nie miałem ostatnio żadnych objawów ostrego zapalenia zatok. Lekarz Rodzinny stwierdził, że może być potrzebna punkcja. Proszę o informację, czy to jest poważna choroba, czy może być leczona nieinwazyjnie. Mam problem z zarejestrowaniem się do laryngologa w swojej miejscowości.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski
Patronaty