Jakie będzie postępowanie przy tym opisie TK zatok?
Dzień dobry, Od ponad roku zmagam się z przewlekłym stanem zapalnym zatok, obustronnymdo tej pory przyjmowałam Flictonase, następnie dwa antybiotyki, właściwie jeden po drugm - clindamycin oraz levoxa,. Poprawa była tylko czasowa (1 msc bez infekcji), a w dalszej kolejności powróciły te same objawy. W badaniu rtg stwierdzono: przyścienne zacienienia w zatokach szczękowych - mogą odpowiadać zgrubiałej śluzówce, poziomy płynów w zatokach szczękowych, poza tym zatoki przynosowe prawidłowo powietrzne. Wczoraj lekarz laryngolog wystawił skierowanie na tomograf twarzoczaszki, ale zalecił najpierw 2-3 miesiące podawać do nosa Eztom. Dopiero po wyjściu z gabinetu zastanowiło mnie, dlaczego najpierw mam podawać 2-3 miesiące kolejny steryd, a dopiero po tej kuracji udać się na TK, bardzo proszę o wyjaśnienie zasadności tych zaleceń. Pozdrawiam

KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia. Prawidłowo, że była już przeprowadzana konsultacja z lekarzem laryngologiem, który wyznaczył dalsze kroki postępowania.
Propozycja przyjmowania sterydu przed badaniem tomografii zatok może okazać się słuszna, aby mieć obiektywy obraz wskazanego obszaru diagnostyki.
Tylko takie badanie jest w stanie precyzyjnie wskazać na wszelkie nieprawidłowości zachodzące w obrębie zatok i wychwycić najmniejsze zmiany. Przewlekły stan zapalny zatok na pewno wymaga konkretnego leczenia, aby poprawić Pani komfort życia.
Prawdopodobną przyczyną przewlekłego stanu zapalnego mogą być polipy lub torbiele w zatokach szczękowych. Prowadzi to do zmniejszenia bądź utraty drożności zatok i braku możliwości odprowadzania zalegającej wydzieliny.
Dodatkowo można spróbować ograniczyć nabiał, który może wpływać na nadmierną produkcję wydzieliny, a także często oczyszczać nos za pomocą soli fizjologicznej.
Zalecamy Pani stacjonarną konsultację z lekarzem laryngologiem zwłaszcza po wykonaniu badania obrazowego. Specjalista po dokładnej analizie wszystkich wyników, będzie mógł zdecydować o najlepszych sposobach leczenia.
Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!