Jakie będzie postępowanie przy tym opisie TK zatok?

Dzień dobry, Od ponad roku zmagam się z przewlekłym stanem zapalnym zatok, obustronnymdo tej pory przyjmowałam Flictonase, następnie dwa antybiotyki, właściwie jeden po drugm - clindamycin oraz levoxa,. Poprawa była tylko czasowa (1 msc bez infekcji), a w dalszej kolejności powróciły te same objawy. W badaniu rtg stwierdzono: przyścienne zacienienia w zatokach szczękowych - mogą odpowiadać zgrubiałej śluzówce, poziomy płynów w zatokach szczękowych, poza tym zatoki przynosowe prawidłowo powietrzne. Wczoraj lekarz laryngolog wystawił skierowanie na tomograf twarzoczaszki, ale zalecił najpierw 2-3 miesiące podawać do nosa Eztom. Dopiero po wyjściu z gabinetu zastanowiło mnie, dlaczego najpierw mam podawać 2-3 miesiące kolejny steryd, a dopiero po tej kuracji udać się na TK, bardzo proszę o wyjaśnienie zasadności tych zaleceń. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia. Prawidłowo, że była już przeprowadzana konsultacja z lekarzem laryngologiem, który wyznaczył dalsze kroki postępowania.

Propozycja przyjmowania sterydu przed badaniem tomografii zatok może okazać się słuszna, aby mieć obiektywy obraz wskazanego obszaru diagnostyki.

Tylko takie badanie jest w stanie precyzyjnie wskazać na wszelkie nieprawidłowości zachodzące w obrębie zatok i wychwycić najmniejsze zmiany. Przewlekły stan zapalny zatok na pewno wymaga konkretnego leczenia, aby poprawić Pani komfort życia.

Prawdopodobną przyczyną przewlekłego stanu zapalnego mogą być polipy lub torbiele w zatokach szczękowych. Prowadzi to do zmniejszenia bądź utraty drożności zatok i braku możliwości odprowadzania zalegającej wydzieliny.

Dodatkowo można spróbować ograniczyć nabiał, który może wpływać na nadmierną produkcję wydzieliny, a także często oczyszczać nos za pomocą soli fizjologicznej.

Zalecamy Pani stacjonarną konsultację z lekarzem laryngologiem zwłaszcza po wykonaniu badania obrazowego. Specjalista po dokładnej analizie wszystkich wyników, będzie mógł zdecydować o najlepszych sposobach leczenia.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok

https://portal.abczdrowie.pl/jak-pokonac-bol-zatok

https://portal.abczdrowie.pl/tomografia-komputerowa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.