Co oznacza wynik TK zatok u 25-latka?

Czy mogę prosić o interpretację tomografi zatok. Dodam że jestem już po operacji na przegrodę i na zmniejszenie małżowin nosowych a w jak śpię nie mogę oddychać nosem. Zgrubienia śluzówek sitowia i zatoki klinowej. Zgrubienia śluzówek zatok szczękowych szczególnie w zachyłkach zębodołowych większe po prawej do 20mm po lecej do 10mm. Kompleksy ujściowo-przewodowe po prawej drożne ale odcinkowo poprzewężane, po lewej niedrożne. Wyrostki haczykowate obustronnie niego scieńczałe. Lewoboczne łukowate skrzywienie kostnej przegrody nosa. Komórki sutkowate -prawidłowo wykształcone, prawidłowo upowietrznione.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Prawidłowo, że wykonuje Pan badanie obrazowe zatok, zwłaszcza po przebytym zabiegu operacyjnym. Dodatkowe objawy, które Panu towarzyszą każdego dnia wymagają sprawdzenia.

Biorąc pod uwagę opis Pana badania tomografii zatok, można by stwierdzić, że wystąpiły liczne zgrubienia w zatokach sitowych, szczękowych i klinowych. Mogłyby one odpowiadać obecności polipów lub torbieli retencyjnej. Takie zmiany mogą osiągać różne wielkości i być skupione w konkretnym miejscu.

Zgrubienia śluzówkowe powstają przede wszystkim na skutek licznych infekcji górnych dróg oddechowych oraz zatok. Przewlekły katar różnego pochodzenia, również ten alergiczny, może z czasem prowadzić do rozwoju wymienionych zgrubień. Mogą one dawać większe, bądź mniejsze objawy, a zazwyczaj należą do nich: ból głowy oraz twarzoczaszki, niedrożność nosa, zaleganie wydzieliny w zatokach, osłabienie, a także większa podatność na infekcje.

Ze względu na odległość, trudno jest ocenić dokładnie wynik Pana badania, dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem laryngologiem. Specjalista zdecyduje o dalszym postępowaniu i ewentualnym leczeniu zachowawczym. Możliwe, że w przyszłość będzie konieczność ponownego poddania się zabiegowi laryngologicznemu.

Życzymy Panu szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/tomografia-komputerowa

https://portal.abczdrowie.pl/polipy-nosa

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.