Jak rozumieć ten wynik TK u 33-latka?

witam czy takie wyniki TK zatok może powodować zmęczenie przez połowe dnia i bezsenność ? Masywne przyścienne i polipowate zgrubienie śluzówki w świetle obu zatok szczękowych, zwłaszcza po stronie lewej z całkowitym zniesieniem jej powietrzności. Zmiany te penetrują poprzez ścianę przyśrodkową tej zatoki na małżowiny nosowe. Przewlekłe zmiany zapalne w obrębie komórek kompleksu sitowia z częściową ich bezpowietrznością. Okrężne zgrubienia śluzówki w zatoce klinowej grubości do około 3 mm. Masywny rozrost śluzówki w zatoce czołowej z prawie całkowitą jej bezpowietrznością. Kompleksy ujściowo - przewodowe obustronnie niedrożne.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Prawidłowo, że wykonano już pewną dokładniejszą diagnostykę, która pozwoliłaby wskazać przyczynę wymienionych objawów.

Na podstawie wskazanego wyniku tomografii komputerowej zatok, można by stwierdzić, że prawdopodobnie wystąpiły liczne pogubienia śluzówki. Rozwinęły się również zmiany, mogące być następstwem wcześniejszych infekcji górnych dróg oddechowych. Przewlekłe stany zapalne zatok z towarzyszącym nieżytem nosa mogą prowadzić do problemów z zatokami. Liczne zmiany polipowate w obrębie zatok są najczęściej skutkiem infekcji, ale też alergii wziewnej.

W takiej sytuacji można odczuwać częste bóle głowy, uczucie rozpierania w twarzoczaszce, zatkanie i niedrożność nosa. Towarzyszyć temu może zmęczenie, osłabienie oraz problemy ze snem i koncentracją.

Zalecamy Panu konsultację z lekarzem laryngologiem. Specjalista po analizie dotychczasowych wyników badań, zdecyduje o dalszym postępowaniu i leczeniu. Prawdopodobnie na początku otrzyma Pan leczenie farmakologiczne oraz właściwe zabiegi na przykład laser i pole magnetyczne), które obkurczą śluzówkę i zmniejszą stan zapalny.

Jednakże w razie większej poprawy może być podjęta decyzja o zabiegu operacyjnym i usunięciu polipów, aby poprawić Pana stan zdrowia.

Życzymy Panu lepszego samopoczucia!

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/polipy-nosa

https://portal.abczdrowie.pl/polipy-nosa-i-inne-dolegliwosci

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.