Co oznaczają takie wyniki badania TK zatok?

Po operacji korekty przegrody nosowej. Zrobiłem na zlecenie laryngolog TK zatok. W badaniu TK zatok stwierdza się drobne, pozapalne pogrubienie błony śluzowej na ścianach obu zatok szczękowych. W prawej zatoce szczękowej największe zmiany widoczne są na ścianie przyśrodkowej o grubości 2.5mm, największe zmiany w lewej zatoce szczękowej widoczne są na ścianie zewnętrznej ok 21.0 mam grubości. Sitowie prawidłowe w badaniu TK W zatoce klinowej niewielkie, odcinkowe, pogrubienia śluzówkowe na ścianie zewnętrznej do 3.5mm grubości. Przewody nosowe dolne niedrożne, pozostałe przewody nosowe drożne, miejscami nierównomiernie zwężone. Esowate wygięcie przegrody nosowej. Pozapalne pogrubienia śluzówkowe widoczne na małżowinach nosowych szczególnie dolnych
MĘŻCZYZNA, 36 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonał Pan dokładniejsze badanie obrazowe zatok. W pierwszej kolejności jednak zalecamy stacjonarną konsultację z lekarzem laryngologiem, który po analizie wyniku badania zdecyduje o dalszym postępowaniu oraz leczeniu.

Na podstawie wskazanego opisu tomografii można by stwierdzić, że uchwycono zmiany prawdopodobnie o charakterze torbieli w zatokach szczękowych. Mogą one być spowodowane licznymi infekcjami górnych dróg oddechowych, spowodowanych wirusami, bakteriami bądź alergią.

Taka sytuacja może powodować częsty nieżyt nosa, katar, uczucie zatkania oraz zalegającej wydzieliny.

W obrębie zatoki klinowej uchwycono niewielkie zmiany, które również mogą wynikać z licznych infekcji.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/torbiele-retencyjne-zatoki-szczekowej

https://portal.abczdrowie.pl/torbiele-w-zatoce-szczekowej-przyczyny-objawy-i-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/niedroznosc-nosa

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.